15.04.2020/22:39

Od czwartku kasjerzy i klienci w sklepach obowiązkowo z zakrytymi ustami i nosem

W środę wieczorem opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw rozporządzenie o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa.

Od czwartku do odwołania będzie obowiązek zakrywania (przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki) ust i nosa. Przepis będzie obowiązywał niemal wszędzie poza domem, w tym także w sklepach i na targowiskach (straganach).  

Obowiązek nie będzie dotyczył osób wykonujących czynności zawodowe lub zarobkowe w sklepach i na targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów. W praktyce zatem zakrywanie nosa i ust w sklepach będzie obowiązkowe dla sprzedawców-kasjerów (ale także dla osób, które przyjdą do sklepu na zakupy).

Jak zapisano w rozporządzeniu, osoba wykonująca czynności zawodowe w placówkach handlowych lub usługowych może chronić usta i nos przez zakrywanie ich przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży w danym obiekcie są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Rozporządzenie wskazuje ponadto, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa nie obejmuje pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem, dziecka do ukończenia czwartego roku życia; osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

Ponadto osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie: organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości; innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Koniec pitu pitu 17.04.2020

  Wszyscy narzekają na warunki pracy, a nikt się nie zwalnia. Róbcie coś a nie tylko na słowach w internecie się kończy wasz zapał. Ja odszedłem i cześć jak czapka.

 • Pracownik 16.04.2020

  Praca fizyczna i odpowiadanie na setki pytań przez 8 godz +dojazd i powrót to katorga, maseczka jest mokra po pół godz., rozłożyć palety, ciężkie kartony, zgrzewki mleka i wody w regały w maseczce to praca ponad siły, nikt o tym nie myśli, nie postawi się na pozycji pracownika, współczuję sobie i ochronie zdrowia, mamy 15 minut przerwy i od nowa, pojawia się ból głowy, suchość w ustach i ogólne zmęczenie, a jeszcze inne sprawy trzeba ogarnąć jak zamówienia itp

 • HK 16.04.2020

  W "mojej" Żabce już od miesiąca panie sprzedawczynie stosują zasady jak w oblężonej twierdzy w czasie dżumy. Co tam takie drobiazgi !!! Niestety, przestałam tam chodzić. We wszystkim musi być jakaś doza zdrowego rozsądku.

 • Warszawa 16.04.2020

  Do sotnia. A jak trafi do sklepu bez maseczki skoro na ulicy musi ją mieć?

 • Tu i teraz 15.04.2020

  Czy maseczki stosowane przez hracowników kas powinne być wymieniane co dwie godziny? Kto powinien zapewnić te maseczki: pracedawca czy pracownik na własny koszt? Czy sanepid sprawdza jakość środków odkażających, które stosowane w supermarketach? Bo to jakiś pic na wode...

 • witnia 15.04.2020

  Czy klient wchodzący do sklepu nie mający maseczki ma być wyproszony??

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.