29.04.2021/09:49

Orlen podsumowuje pierwszy kwartał. Prawie 25 mld zł przychodu i nowe punkty Stop Cafe

Orlen skończył pierwszy kwartał 2021 roku z przychodem na poziomie 24,6 mld zł. Zysk operacyjny EBITDA LIFO koncernu osiągnął poziom 2,4 mld zł, a zysk netto wyniósł 1,9 mld.

– Bardzo dobre wyniki finansowe, wypracowane przez Grupę Orlen w wyjątkowo trudnym otoczeniu rynkowym, potwierdzają zasadność przyjętych kierunków działania. Jednocześnie dzięki bezpiecznemu zarządzaniu finansami sprawnie funkcjonujemy i z powodzeniem realizujemy ambitne inwestycje rozwojowe. W pierwszym kwartale 2021 roku solidne wyniki wypracował segment detalu i petrochemii. Jednak szczególnie cieszą rekordowe rezultaty finansowe osiągnięte przez segment energetyki, przy znaczącym udziale Grupy Energa – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

W segmencie detalicznym Orlen wypracował w pierwszym kwartale br. wynik na poziomie 548 mln zł EBITDA LIFO. Wolumen sprzedaży spadł jednak o 13 proc. rok do roku. To efekt niższego zapotrzebowania na paliwa, spowodowanego pandemią koronawirusa i dłuższym przebywaniem w domu oraz niższą marżą na rynku polskim i czeskim. Na wynik korzystnie wpłynął z kolei wzrost marż paliwowych na rynku niemieckim oraz marż pozapaliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim.

Orlen staje rozwija swoją sprzedaż pozapaliwową. W pierwszym kwartale przybyło 74 nowe punkty Stop Cafe/star Connect w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku było ich łącznie 2229, w tym: 1729 w Polsce, 313 w Czechach, 146 w Niemczech, 28 na Litwie oraz 13 na Słowacji.

Orlen zwiększa również liczbę sieci stacji, na których sprzedaje tzw. paliwa alternatywne. W rezultacie liczba punktów alternatywnego tankowania wzrosła o 111 (r/r) i obecnie wynosi 225, w tym: 180 punktów ładowania samochodów elektrycznych, 2 stacje wodorowe oraz 43 stacje CNG. Najwięcej jest ich zlokalizowanych w Polsce – 144, w Czechach 72, a w Niemczech 9.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • jednorazowy 30.04.2021

  Przychody to nie zyski .

 • Karol 30.04.2021

  Bardzo dobre wyniki, trzeba gratulować! Opozycja ciekawe co na to, na pewno ich zdziwienie chwyciło ;)

 • Karol 30.04.2021

  Bardzo dobre wyniki, trzeba gratulować! Opozycja ciekawe co na to, na pewno ich zdziwienie chwyciło ;)

 • anika 29.04.2021

  No prosze prosze, tyle hejtu na Obajtka a jak widac gosc pieknie ogarnia. I gdzie są jego krytycy teraz?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także