21.12.2018/12:54

Podatek handlowy odroczony do 2020 r. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmiany w ustawie sprowadzały się do przesunięcia faktycznej daty wejścia w życie daniny na 1 stycznia 2020 r. Gdyby ustawy nie znowelizowano, podatek obowiązywałby od 1 stycznia 2019 r.

Konieczność przedłużenia terminu zawieszenia podatku handlowego związana jest z nierozpoznaniem skarg złożonych przez Polskę do TSUE na dwie decyzje KE dotyczące owej daniny: z 19 września 2016 r. i 30 czerwca 2017 r., w których Polska wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji KE zmuszających do zawieszenia pobierania podatku.

- Od rozstrzygnięcia TSUE uzależniona będzie możliwość pobierania podatku na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej. Istnieje ryzyko, że skargi nie zostaną rozpoznane przez TSUE do końca obowiązującego obecnie terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów - tłumaczyła Rada Ministrów w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o podatku handlowym.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwaloną w 2016 roku ustawą, przedsiębiorstwa z sektora handlu odprowadzałyby miesięczny podatek na podstawie swoich obrotów ze sprzedaży detalicznej. Danina skonstruowana została w oparciu o trzy progi i odpowiadające im progresywne stawki podatkowe. Do obrotu poniżej 17 mln zł zastosowano zwolnienie z podatku; dla obrotów między 17 mln zł a 170 mln zł zastosowano stawkę 0,8 proc., a dla obrotów przekraczających 170 mln zł zastosowanie miałaby stawka 1,4 proc. To właśnie progresja okazała się tym elementem, do którego Bruksela miała najwięcej zastrzeżeń.

Czytaj więcej:
Słowacja wprowadza podatek handlowy na wzór węgierskiego i polskiego

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • zzzz 02.01.2019

    namiestnik zwany prezydentem...

  • klient tesco 24.12.2018

    obiecuję, że dzień po wprowadzeniu tego podatku, inne państwa opodatkują polskie koncerny za granicą, tak że warszawie się odechce uderzać w legalne firmy.

  • Aa 24.12.2018

    Brawo Adrian, koncerny mają się jak u siebie, nic się nie zmieniło , od 30 lat mamy bantustan zarządzany przez pokornych szabesgojow zwany dla zmyłki demokracją, biedny polski lud!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.