11.05.2021/16:50

Polomarket otwiera sklepy w niedziele. Kolejna sieć znalazła sposób na zakaz handlu [NASZ NEWS]

Lista sieci, których sklepy są otwarte w niedziele objęte zakazem handlu, staje się coraz dłuższa. Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, do grona takich podmiotów dołączył Polomarket.

Polski operator - jak łatwo się domyślić - skorzystał z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. To luka w przepisach, którą jako pierwsza wykorzystała Żabka. Gdy franczyzobiorcy Żabki zaczęli masowo wygrywać w sądach z Państwową Inspekcją Pracy, a Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z planów uszczelnienia obowiązującej od marca 2018 r. ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, stało się jasne, że wkrótce podobną drogą podążą inne sieci handlowe.

Trend, który zapoczątkowała sieć Żabka - czyli transformację sklepów w placówkę pocztową - nabiera coraz większej skali. Na ten ruch zdecydowało się już kilkunastu operatorów spożywczych, wśród nich: Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Stokrotka Express, Prim Market, Chata Polska, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, a nawet Biedronka. Wszystkie, niektóre lub pojedyncze sklepy tychże sieci otwierają się w "niehandlowe" niedziele.

Z ustaleń portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że w przypadku Polomarketu w niedziele działać będzie początkowo kilkadziesiąt spośród około 280 sklepów. W miniony weekend czynne były choćby sklepy Polomarket w Łebie, w Wołowie i we Wrocławiu. Docelowo takich placówek może być jeszcze więcej.

- Potwierdzamy podpisanie umowy z Ruchem i uruchomienie w wybranych placówkach Polomarket usługi "Paczka w ruchu" - tłumaczy biuro prasowe sieci. - Jest to odpowiedź na oczekiwania naszych klientów, zwłaszcza tych często korzystających z rozwijających się dynamicznie sklepów internetowych. Sklepy z opisywaną usługą czynne są siedem dni w tygodniu - dodaje sieć.

"Spożywczych placówek pocztowych" jest już w Polsce prawdopodobnie kilkanaście tysięcy. Będzie ich więcej, bo spirala sama się nakręca: gdy tylko firmy zauważają, że w niedziele działają ich konkurenci, same także gotowe są zrobić wszystko, by uruchomić własne sklepy. To naturalny odruch.

Co ciekawe, wiele spośród sklepów, które stają się placówkami pocztowymi, i tak mogłoby działać w niedziele, gdyby za ich ladą stanął sam właściciel. Dotyczy to sklepów franczyzowych (akurat Polomarket nie działa w tym modelu). Jednak wdrożenie możliwości nadawania i odbioru paczek sprawia, że pracę w niedziele świadczyć może w sklepie również szeregowy pracownik. Właściciel może w niedzielę odpocząć, a handel kwitnie.

Warto dostrzec inny ważny trend. Początkowo z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych korzystały tylko niewielkie sklepy convenience. Później w ostatni dzień tygodnia otwierały się coraz to większe i większe sklepy. Dziś z powodzeniem w niedziele funkcjonują już supermarkety, takie jak Intermarche (średnia powierzchnia sprzedaży: około 1200 mkw.), czy teraz również Polomarket (ok. 550 mkw.).

Jak dotąd odwagi brakowało wyłącznie operatorom największych sklepów. Dyskonty takie jak Biedronka, Lidl, Netto i Aldi, ale także hipermarkety Auchan, Carrefour i (do niedawna) Tesco, pozostają zamknięte w niedziele. Wyjątek? Placówkami pocztowymi stały się dwie franczyzowe Biedronki.

Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby sieci te zamieniły wszystkie swoje sklepy w placówki pocztowe i zaczęły otwierać dyskonty czy hipermarkety w niedziele. Można jednak założyć, że przy takim scenariuszu ustawodawca poczułby się zobowiązany do szybkiego znowelizowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, by ukrócić podobne praktyki. Innymi słowy: dopóki placówkami pocztowymi stają się polskie sklepy, PiS przymyka na to oko, ale gdyby podobnie postąpili zagraniczni giganci, interwencja nadejdzie szybko.

Jednak im więcej sieci handlowych otwiera sklepy w niedziele, tym większe jest prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zrobią to także operatorzy dyskontów i hipermarketów. W najgorszym dla nich wypadku parlament znowelizuje ustawę i wrócimy do punktu wyjścia. Dla dyskontów i hipermarketów nie zmieni się nic (względem obecnego stanu), za to zamknięte zostaną ponownie tysiące sklepów ich konkurentów.

Przypomnijmy, że walkiem z trikiem "na placówkę pocztową" zapowiedzieli dwa miesiące temu działacze NSZZ Solidarność. Związkowcy zaapelowali do prezydenta, premiera i parlamentarzystów o nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości w taki sposób, aby placówki pocztowe nie mogły handlować alkoholem. Właściciele sklepów stanęliby zatem przed dylematem, czy warto otworzyć sklep za cenę rezygnacji ze sprzedaży kluczowej kategorii produktów. Jak dotąd odzew na apel Solidarności był znikomy.

CZYTAJ TAKŻE: Dziurawy zakaz handlu w niedziele. Solidarność zastawi pułapkę na placówki pocztowe

Dodaj komentarz

18 komentarzy

 • student 14.05.2021

  I bardzo dobrze, będę mógł sobie dorobić. Brakuje tylko rozwiązania typu gwarancja 3 lub 4 wolnych niedziel, żeby ci, którzy pracują cały tydzień i chcą odpocząć, mogli odpocząć.

 • Bery 14.05.2021

  Sam pracuj w niedzielę dajcie ludziom trochę odpoczynku od klientów bo nieraz maja dosyć kiedyś wszystkie sklepy były zamkniet i nieprzeszkadzalo to nikomu

 • Zuzka 12.05.2021

  A może urzędy też otworzyć w niedzielę??? Bo jak będę miała wolną tylko 1 niedzielę w miesiącu to nic nie załatwię w dzień powszedni. Zakupoholizm jest bezwzględny dla niektórych.

 • Zuzka 12.05.2021

  A może urzędy też otworzyć w niedzielę??? Bo jak będę miała wolną tylko 1 niedzielę w miesiącu to nic nie załatwię w dzień powszedni. Zakupoholizm jest bezwzględny dla niektórych.

 • A weź kobieto 12.05.2021

  @ada
  500PLN za 8h pracy na rękę? A może jeszcze talon na k i balon?

 • ada 12.05.2021

  Wystarczy ustawa mówiąca o minimalnej wysokość wynagrodzenie za pracę w soboty i niedzielę. Kwota nie może być mniejsza niż 500zł na rękę.....za 8h

 • ada 12.05.2021

  Wystarczy ustawa mówiąca o minimalnej wysokość wynagrodzenie za pracę w soboty i niedzielę. Kwota nie może być mniejsza niż 500zł na rękę.....za 8h

 • dla niekumanych 12.05.2021

  W niedzielę będą musiały pracować osoby, które pracowały do tej pory w tygodniu - więc się nie dziwcie, że w poniedziałek lub inny dzień tygodnia brakuje towaru na regale lub nie ma ciepłych bułeczek.

 • coder 12.05.2021

  Socjalizm dzielnie walczy z problemami, które sam stwarza.

 • auer 12.05.2021

  I bardzo dobrze. W ogóle czas znieść ten komuszy zakaz handlu w niedzielę.

 • Lol 12.05.2021

  @Patriot czego nie rozumiesz? Chyba ty sam potrzebujesz doszkolenia. Sklepy Abc, Lewiatan, DC, Eurosklep i Stokrotka Express, a także Intermarche prowadzone są przez polskich przedsiębiorców (franczyzobiorców). Prim, Chata Polska, Al Capone, Sklep Polski, Topaz, to w całości polskie sieci. Z całej tej długiej listy wskazanej w tekście tylko Biedronka nie jest polska, ale ona ma 2 (słownie: DWA) sklepy-placówki pocztowe - no i przecież to też są franczyzy, prowadzone przez Polaków...

 • Patriot 12.05.2021

  Wiadomoscihandlowe to portal o tematyce handlowej, a bawią się w politykę, mówiąc delikatnie. Jest to portal niemiecki, który szkaluje politykę PiS w tym temacie i to jeszcze niesłusznie. Mianowicie pisząc, cytuję:
  "Innymi słowy: dopóki placówkami pocztowymi stają się polskie sklepy, PiS przymyka na to oko, ale gdyby podobnie postąpili zagraniczni giganci, interwencja nadejdzie szybko."
  Kolejno cytuję:
  "... transformację sklepów w placówkę pocztową - zdecydowało się już kilkunastu operatorów spożywczych, wśród nich:Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Stokrotka Express, Prim Market, Chata Polska, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, a nawet Biedronka"
  Czyli wg portalu tego, te wszystkie wymienione sklepy, to sklepy z polskim kapitałem... Gratuluję rzetelności informacji.

 • Jan 12.05.2021

  To źle, że nie reagują jak się otwierają Polskie sklepy, a zareagują na zagraniczne???

 • Sdsdsd 12.05.2021

  Ciekawe co na to Żabka, że konkurencja idzie w tym samym kierunku. Ojjj będzie ciężko przy normalnej konkurencji z tą ich ofertą i cenami produktów, jeżeli się nie zmienią. Pewnie z tych 13tys Żabek też będą nici

 • Autor 12.05.2021

  Lol Zabka była placówka pocztowa zanim przyszedł PiS i jego niedziele kościelne.

 • Szef 11.05.2021

  Ehhh. "Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo". Z całym szacunkiem dla Waszej pracy, ale ten model tutaj nie przejdzie. Ja na pewno nie wydam nawet tych 14,99 PLN na miesiąc, bo to w tej tematyce (nisza) mija się z celem. Z reguły pewnie 80% artykułów będzie można znaleźć na innych portalach, a te "Nasz News" i taj wyjdą na inne serwisy, jako opracowania. Można zarabiać przecież na reklamach (nie mówię nawet o tych dealach bezpośrednich, ale o Google AdSense).

 • Janiek 11.05.2021

  @cenzorzy wykup dostęp to się dowiesz z tekstu

 • Cenzorzy 11.05.2021

  Które to supermarkety? Kilka zdań i koniec.

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także