11.09.2020/14:40

Pracownicy Amazona domagają się wzrostu stawek godzinowych o 4 zł. Tyle wynosił bonus pandemiczny

Przedstawiciele związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza Amazon domagają się od pracodawcy, by w podczas corocznego przeglądu wynagrodzeń podwyższył stawki godzinowe, obowiązujące na szeregowych stanowiskach w firmie, o 4 zł. Tyle wynosił tymczasowy bonus, wprowadzony przez Amazon Polska na początku pandemii i wypłacany przez kilka miesięcy. – Przegląd wynagrodzeń trwa, czekamy na rezultaty – dowiedział się od związkowców portal wiadomoscihandlowe.pl.

„Praca w magazynach Amazon w czasie koronawirusa wiąże się z ryzykiem dla pracowników oraz ich rodzin. Amerykański gigant zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na początku pandemii – pod naciskiem załóg z różnych krajów – wprowadził tymczasowy bonus 4 zł brutto do godziny pracy. Wprowadzono wiele środków zapobiegawczych i obostrzeń, które sprawiają, że nasza praca stała się cięższa (dystans, maseczki i inne). Obostrzenia zostały, a bonus wycofano. Jesteśmy zdania, iż pracownicy Amazon powinni otrzymywać godną płacę za swoją pracę przez cały rok! Tym bardziej że ostatnio znacznie wzrosły wydatki na utrzymanie, np. żywność, wywóz śmieci, prąd. Powoduje to, że nasze zarobki realnie spadają.” – stoją na stanowisku przedstawiciele OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon.

Związkowcy domagają się sprawiedliwego i proporcjonalnego podniesienia wynagrodzeń w odniesieniu do zysków firmy – ich zdaniem obecnie Amazon próbuje utrzymywać wynagrodzenia w relacji do zarobków w danym regionie i w ten sposób utrzymuje niski poziom płac w Polsce i utrwala niedostatek.

„Słyszymy nieoficjalnie, że ze względu na sytuację być może wcale nie będzie podwyżek! Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z krociowych zysków Amazona, zwłaszcza w czasie pandemii. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania szeregowych pracowników. Mimo formalnego zawieszenia oceny pracowniczej (feedbacków/adapta) i zagrożenia dla zdrowia, wywiązują się oni wzorowo ze swoich obowiązków. Dzięki temu spółka dynamicznie się rozwija w Polsce, ale nie przekłada się to na polepszenie jakości życia zatrudnionych.” – uważają związkowcy i podkreślają, że proponowane podniesienie stawek godzinowych o 4 zł mogłoby stanowić podstawę do podpisania porozumienia między stronami – obecnie trwa spór zbiorowy związku pracodawcą.

Przedstawiciele pracowników koncernu przekonują, że w obecnej sytuacji – z jednej strony mamy wciąż do czynienia z pandemią, a z drugiej spółka intensywnie się rozwiją – porozumienie między związkami a zarządem może ułatwić i usprawnić współpracę, z korzyścią dla wszystkich.

– W Amazonie co roku w trzecim kwartale dokonywany jest tzw. przegląd wynagrodzeń. Jest to dla firmy początek gorącego okresu, stąd coroczne podwyżki. Obecnie czekamy na rezultaty tegorocznego przeglądu. Jako związek zawodowy opublikowaliśmy nasze stanowisko w tej sprawie po to, by wyrazić oczekiwania załogi. Uważamy, że firma w skali globalnej zarobiła w czasie pandemii ogromne pieniądze, co odbyło się kosztem zwiększonych obciążeń i zagrożenia dla zdrowia pracowników, a także dzięki ich wysiłkowi. Amazon docenił ten wysiłek, przyznając czasowo – przez kilka miesięcy – dodatek pandemiczny w wysokości 4 zł za godzinę pracy. Jesteśmy zdania, że dodatek ten powinien zostać utrzymany i w całości uwzględniony podczas ustalania nowej siatki płac. Czekamy na decyzję pracodawcy w tej sprawie. Mamy potwierdzenie ze strony zarządu, że tegoroczny przegląd wynagrodzeń jest właśnie prowadzony – poinformowała portal wiadomoscihandlowe.pl przedstawicielka ZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon, Agnieszka Mróz.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Kj 12.09.2020

    Masakra, że ludzie muszą się bić o 4zl BRUTTO podwyżki, kiedy centrala firmy ma wręcz złoty czas

  • Pozdrowienia z Pawlikowic 11.09.2020

    Nawet po zdjęciu widać, co jest w polu uwagi Amazona. Ostrość jest na paczkach, pracownik niewyraźny na drugim planie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także