27.08.2020/09:53

Przejęcie sieci Małpka pod lupą prokuratury. Jest śledztwo ws. oszustwa, niezaspokojenia roszczeń i prania brudnych pieniędzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie działania na niekorzyść Forteam Investments Limited w związku ze zdarzeniami towarzyszącymi nabyciu przez fundusz w 2015 r. sieci sklepów Małpka. Łącznie prokuratura zbada możliwość popełnienia co najmniej trzech czynów: oszustwa, świadomego niezaspokojenia roszczeń Forteam i prania brudnych pieniędzy. Forteam Investments Ltd. to spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiego funduszu private equity Delta Capital.

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura będzie badać, czy przedstawiciele Forteam zostali oszukani podczas podpisywania umowy gwarancyjnej w 2015 r. towarzyszącej nabyciu Małpka S.A. Wtedy ówczesny jej właściciel zapewniał, że posiada wystarczający majątek, który pozwoli wywiązać się z zawartej w umowie gwarancji. Dla Forteam była to kluczowa kwestia decydująca o prowadzeniu dalszych interesów i zainwestowaniu w sieć Małpka Express. 

Kolejny czyn, który zbada prokuratura to świadome doprowadzenie do uszczuplenia zaspokojenia Forteam poprzez zmniejszenie o co najmniej 12 600 000 PLN majątku spółek będących stroną umowy gwarancyjnej towarzyszącej zakupowi sieci Małpka Express. 

Trzecie oskarżenie dotyczy prania brudnych pieniędzy. Prokuratura sprawdzi czy zbywanie, w celu uszczuplenia zaspokojenia Forteam, objętych sądowym zabezpieczeniem akcji spółki Czerwona Torebka S.A. pomiędzy powiązanymi ze sobą podmiotami nie odbyło się z naruszeniem przepisów prawa. 

Forteam Investments Ltd. to spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiego funduszu private equity Delta Capital. W roku 2015 Forteam nabył od Czerwonej Torebki 100% akcji Małpka S.A., właściciela sieci sklepów Małpka Express. Od 2018 r. fundusz pozostaje w sporze cywilnym z Mariuszem Świtalskim.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ostatni sprawiedliwy 27.08.2020

    nic mu nie zrobią

  • Ufać czy nie ufać? 27.08.2020

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_%C5%9Awitalski

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także