27.02.2019/09:21

Robotyzacja handlu postępuje. W przyszłości jedynymi ludźmi w sklepie będą klienci?

Coraz więcej robotów "pracuje" w handlu - czytamy w "Rzeczpospolitej". Maszyny na razie wykorzystywane są do prostych prac, ale z czasem przejmować będą coraz więcej obowiązków pracowników.

Dziennik zauważa, że największa sieć handlowa na świecie, amerykański Walmart, korzysta z robotów już w 50 swoich sklepach. Do ich obowiązków należy skanowanie etykiet, sprawdzanie poprawności oznaczeń na półkach, a także weryfikowanie stanów magazynowych. Zebrane w ten sposób dane roboty przekazują pracownikom.

Zdaniem Walmartu, roboty wykonują swoją pracę o 50 proc. efektywniej niż ludzie, przed którymi postawi się te same obowiązki.

Warto zauważyć, że Walmart wcale nie jest liderem w wykorzystywaniu robotów w sklepach. Niedawno firma Ahold Delhaize "zatrudniła" aż 500 robotów do wykonywania pracy w swoich sklepach Giant, Martin's i Stop&Shop działających w USA.

Roboty Ahold Delhaize jeżdżą po sali sprzedaży w sklepach w poszukiwaniu nieaktualnych cenówek oraz pustych półek. Innym zadaniem maszyn jest sprawdzanie stanu podłogi w poszukiwaniu plam i innych zabrudzeń oraz produktów, które spadły z regałów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, roboty za pomocą systemu głosowego wzywają na miejsce człowieka.

Roboty do "pracy" w sklepie lub dostarczania żywności do domów testowane są także m.in. przez sieci Auchan i Tesco.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • człowiek 20.03.2019

    nieprawda ,też wyślemy roboty na zakupy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.