01.04.2021/11:16

Rząd ogłosił ochronę czynszową najemców w galeriach. 80 proc. obniżka czynszu

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił na dzisiejszej konferencji, że rząd zaproponuje ochronę czynszową najemców w galeriach. Chodzi o m.in. 80 proc. obniżkę czynszu dla najemców w czasie zakazu prowadzenia działalności.

Z zapowiedzi premiera wynika, że rząd zaproponuje 80 proc. obniżkę czynszu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych powyżej 2000 mkw. oraz 50 proc. obniżkę w okresie trzech miesięcy po zakończeniu zakazu.

Jednak wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do faktycznych szkód najemców.

KPRM poinformowało także, że przedłuża i rozszerza Tarczę Branżową o kolejne kody PKD (m. in. o branżę beauty i branżę handlową) - do ponad 60.

– Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy borykają się trudnościami z zapłatą czynszu najmu powierzchni w różnych miejscach. To bardzo często są galerie, które mają mocną pozycję negocjacyjną względem polskich przedsiębiorców, którzy sprzedają tam swoje towary. Nasze regulacje maja pomagać mniejszym biznesom w sporze z wielkimi, międzynarodowymi korporacjami –  informuje premier RP.

I dodaje: – Planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia. Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń – dodaje szef polskiego rządu.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • gala 09.04.2021

  I dodaje: – Planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy

 • jerry 03.04.2021

  Czy dobrze zrozumiałem? - jestem właścicielem nieruchomości i obligatoryjnie mam obniżyć czynsz najemcom?? To przecież złoty sen komunistów i pis-obolszewii!!!!

 • Galernik upierdliwy 01.04.2021

  Zapomnial dodac ze za każdy 1 m-c obnizonego czynszu chca wydluzenia umowy najmu o kolejne 6-7 mcy

 • TakiJeden 01.04.2021

  Zamiast przyjąć proste kryterium, że każdy kto prowadzi działalność i w wyniku pandemii notuje np. dochody mniejsze o 30% niż w roku ubiegłym, może ubiegać się o środki z tarczy, to Rząd się pierdzieli z kolejnymi wersjami tarcz. W takim tempie dodawania PKD wykończą tyle firm, że tylko siedzieć i płakać...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także