20.07.2016/11:04

Rząd przyjął projekt ustawy dot. nieuczciwych praktyk handlowych

Rząd przyjął we wtorek 19 lipca projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Rada Ministrów podkreśla, że celem projektowanej ustawy jest wyeliminowanie tego rodzaju praktyk handlowych na każdym etapie łańcucha dostaw. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Sejm najprawdopodobniej nie zajmie się omawianym projektem na trwającym od wtorku do piątku posiedzeniu, które zarazem będzie ostatnim przed parlamentarnymi wakacjami. W momencie publikacji niniejszego tekstu (środa, godz. 11) w harmonogramie obrad Sejmu nie było uwzględnione pierwsze czytanie projektu ustawy.

Warto podkreślić, że jeszcze przed wtorkową akceptacją przez rząd, w projekcie doszło do jednej ważnej zmiany. Chodzi o autopoprawkę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z tą poprawką, projektowana ustawa ma nie podlegać procedurze notyfikacji w UE (pierwotna wersja projektu przewidywała notyfikację).

Jak Rada Ministrów uzasadnia planowane przepisy? - Supermarkety często wymuszają na dostawcach żywności obniżanie cen za sprzedawane produkty i nakładają dodatkowe opłaty, w rezultacie pogarszają sytuację finansową producentów żywności. Narzucają wzory umów bez możliwości negocjowania ich treści z dostawcami, jednostronnie je zrywają oraz wydłużają terminy płatności za dostarczone towary - podano w komunikacie rządu.

Rada Ministrów podkreśla, że sieci handlowe stosują różne dodatkowe opłaty m.in.: za umieszczenie towaru na „dobrych” półkach, powierzchnię ekspozycyjną i sprzedażową, usługi reklamowe, przeprowadzenie akcji okolicznościowej, przekazywanie informacji o sprzedaży wyrobów w poszczególnych placówkach handlowych, z tytułu otwarcia nowej placówki nabywcy, brak zwrotów produktów, koszty utylizacji produktów, upusty zakupowe lub promocyjne. Rząd zauważa zarazem, że zdarzają się również także przypadki, kiedy to dostawcy towarów rolnych czy żywności zrywają wcześniej zawarte umowy, bo otrzymali korzystniejsze warunki u innego przedsiębiorcy lub uzależniają zawarcie umowy od dodatkowych świadczeń.

- Istnieją wprawdzie środki przeciwdziałające nadużywaniu przewagi kontraktowej, w tym przez wielkie sieci handlowe wobec dostawców towarów, to jednak nie zawsze są one wykorzystywane. Przysługujące dostawcom roszczenia mogą być dochodzone w sądzie, co często wiąże się z długo trwającym procesem i koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Wielu dostawców rezygnuje z takiej drogi, bo nie chce też ryzykować retorsji, czyli np. zerwania długoterminowych kontraktów, jakie często łączą je z sieciami handlowymi. Nowa regulacja powinna rozwiązać problem nieuczciwych praktyk handlowych - głosi rządowy komunikat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.