03.12.2020/12:15

Ubywa sklepów z alkoholem, ale Polacy piją coraz więcej

Dynamicznie spada liczba sklepów z alkoholem. Nie wiąże się to jednak ze spadkiem spożycia wysokoprocentowych trunków. W zeszłym roku Polacy wypili ich najwięcej od 1993 roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z najnowszych danych GUS wynika, że liczba sklepów monopolowych spadła do najniższego poziomu od lat. Na koniec ubiegłego roku było ich w Polsce 3,4 tys., czyli o 900 mniej niż przed rokiem. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy, że spadki są również widoczne w innych placówkach, gdzie dostępny jest alkohol. Liczba oferujących je sklepów ogólnospożywczych zmalała z 85 tys. do 81,9 tys. Ubyło też lokali gastronomicznych oferujących napoje alkoholowe – o niemal 650 do 42,1 tys.

W efekcie na koniec 2019 r. wszystkich miejsc sprzedających alkohol było 124 tys., o 4 tys. mniej niż w 2018 r. Nie oznacza to jednak, że Polscy mniej piją. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w zeszłym roku spożycie 100-proc. alkoholu na jednego mieszkańca naszego kraju wyniosło 9,78 litra, czyli najwięcej od 17 lat.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także