28.07.2016/14:42

Właściciel Biedronki pozbywa się ramienia produkcyjnego

Jeronimo Martins, operator sklepów Biedronka, sprzedał przemysłowy subholding Monterroio za 310 mln euro. Jego nabywcą jest Sociedade Francisco Manuel dos Santos (SFMS), czyli główny udziałowiec grupy JM. Spółce tej przewodzi obecnie Alexandre Soares dos Santos, były prezes JM, z którego inicjatywy przed ponad 20 laty portugalska firma zainwestowała w Polsce.

Władze SFMS ujawniły, że zamierzają sfinalizować transakcję kupna Monterroio w ciągu najbliższych tygodni. Płatność zostanie zrealizowana w gotówce i będzie możliwa dzięki wsparciu ze strony konsorcjum opartego o międzynarodowe banki. - Transakcja ta wpisuje się w strategię SFMS polegającą na realizowaniu bezpośrednich inwestycji w sektorze przemysłowym poprzez akwizycję aktywów operacyjnych na rynkach, które są nam dobrze znane”, poinformował w komunikacie główny udziałowiec operatora Biedronki.

W kwietniu br. spółka SFMS wyraziła zainteresowanie nabyciem Monterroio i gotowość zapłacenia za nią 285 mln euro. W efekcie finalizacji transakcji, JM straci udziały w powiązanych z sektorem produkcyjnym, restauracyjnym i usługami spółkach-córkach: JM – Restauracao e Servicos oraz JMD – Distribuicao de Produtos de Consumo. Równocześnie rodzina Soares dos Santos wejdzie w posiadanie 45 proc. udziałów, jakie JM miał w joint-venture z Unileverem, 45 proc. w wyrabiającej oliwy firmie Gallo Worldwide, a także 51 proc. w czekoladowo-słodyczowej Hussel Iberia i 27,5 proc. w kosmetycznej spółce Perfumes e Cosmeticos Puig Portugal.

Eksperci twierdzą, że przeprowadzona pomiędzy JM a jej udziałowcem transakcja jest formą dywersyfikacji działalności przez familię Soares dos Santos, najbogatszą obecnie rodzinę w Portugalii. Kierowany przez nią SFMS posiada 56,1 proc. akcji grupy JM.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.