16.06.2022/16:50

Właściciel Makro Cash & Carry wycofuje się z jednego rynku w Europie. Wcale nie chodzi o Rosję

Grupa Metro zdecydowała się sprzedać swój biznes w Belgii na rzecz firmy Bronze Properties. Transakcja została zawarta i zamknięta w tym tygodniu i ma doprowadzić do cyklicznego wzrostu EBITDA Grupy Metro o ok. 20 mln euro.

Właściciel hurtowni Makro/Metro Cash & Carry tłumaczy, że operacje w Belgii nie wpisywały się w realizowaną przez grupę strategię rozwoju "sCore". Podkreśla też, że firma podjęła wcześniej "znaczne wysiłki na rzecz poprawy wyników" w Belgii, ale najwyraźniej skutki nie okazały się zgodne z założeniami.

- Makro Cash & Carry Belgium przez wiele lat znajdowało się pod znaczną presją i działało na bardzo konkurencyjnym rynku, co spowodowało spadek sprzedaży i ujemną rentowność. Dzięki stałym zastrzykom kapitałowym i inwestycjom w rozbudowę i przebudowę, w znaczącej trzycyfowej kwocie wyrażonej w mln euro, Metro nieprzerwanie zapewniało wsparcie finansowe belgijskiemu oddziałowi w celu poprawy wyników. W roku obrotowym 2020/21 firma osiągnęła łączną sprzedaż w wysokości 646 mln euro, a skorygowana EBITDA była ujemna - podało Metro w komunikacie.

Choć pod względem operacyjnym Metro opuszcza Belgię, to jednak grupa pozostawiła w swoim portfelu nieruchomości, jakie należały do niej w tym kraju. Konkretnie chodzi o 11 sklepów (bez nieruchomości w Liege, która była elementem transakcji). Właściciela zmieniają natomiast linie biznesowe Makro Cash & Carry Belgium oraz Metro Delivery Service.

Jak poinformowano, obie strony zgodziły się nie ujawniać warunków finansowych transakcji. Zdradzono natomiast, że sprzedaż belgijskiego oddziału będzie się wiązała z ok. 150 mln euro jednorazowych kosztów transakcyjnych po stronie Metro, zaksięgowanych w trzecim kwartale roku fiskalnego 2021/22.

W komunikacie informującym o sprzedaży belgijskiego oddziału podkreślono, że Bronze Properties to "inwestor portfelowy, który połączył siły ze specjalistą ds. handlu detalicznego i partnerem finansowym GA Europe". Nabywca przejściowo będzie mógł korzystać z "określonych usług i licencji" Metro.

Makro Cash & Carry działało w Belgii od 1970. Do tego tygodnia sieć hurtowni liczyła 17 punktów handlowych. Firma zatrudniała w Belgii 2 tys. pracowników.

CZYTAJ TAKŻE:
Metro, Auchan i SPAR nie rezygnują z rynku rosyjskiego. Sklepy i hurtownie tych sieci pozostają otwarte

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także