22.08.2016/12:13

W Europie Wschodniej A.S. Watson zwiększył przychody o 12 proc.

Grupa A.S. Watson, właściciel m.in. sieci drogerii Rossmann, odnotowała w I półroczu 2016 r. wzrost sprzedaży, liczony w walutach lokalnych, o 5 proc. w Europie Zachodniej i aż o 12 proc. w Europie Wschodniej.

A.S. Watson, lider europejskiego i azjatyckiego rynku artykułów z kategorii zdrowie i uroda, właściciel m.in. sieci drogerii Rossmann, opublikował nieaudytowany raport finansowy za pierwsze półrocze 2016 r. W skali globalnej koncern odnotował 2-proc. wzrost sprzedaży, liczony w dolarach Hong-Kong (HKD), co przekłada się na 6-proc. wzrost w walutach lokalnych. Przychód globalny w kategorii zdrowie i uroda wyniósł ok. 57,2 mld HKD (ok. 25,6 mld zł).

Firma odnotowała spadek sprzedaży w Azji o -1, proc. w HKD, co oznacza wzrost o 4 proc. w walutach lokalnych. Jednocześnie znacznie rosła sprzedaż w Europie – o 6 proc. w walutach lokalnych (4 proc. w HKD). W Europie Zachodniej sprzedaż wzrosła o 5 proc. w walutach lokalnych (3 proc. w HKD), a w Europie Wschodniej był to wzrost aż o 12 proc. (5 proc. w HKD). Łącznie w Europie w I półroczu 2016 r. sprzedaż wyniosła ok. 35,12 mld HKD (ok. 17,25 mld zł), w tym w Europie Zachodniej 28,96 mld HKD (ok. 14,23 mld zł), a w Europie Wschodniej 6,15 mld HKD (ok. 3,02 mld zł).

Sprzedaż like-for-like – w porównywalnej liczbie placówek – w przypadku towarów z kategorii zdrowie i uroda wzrosła w Europie Zachodniej o 3,3 proc. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim znakomite wyniki osiągnięte na rynku brytyjskim, gdzie sprzedaż like-for-like wzrosła o 6,5 proc.

Analogiczne wyniki dla Europy Wschodniej to 5,2 proc. like-for-like, jednak ze względu na dynamiczny rozwój sieci placówek oraz różnice kursowe całkowita sprzedaż, liczona w walutach lokalnych, wzrosła aż o 12 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy koncern otworzył łącznie 225 nowych drogerii, z czego 125 w Europie Wschodniej i 130 w Zachodniej.

W II połowie 2016 r. koncern będzie się koncentrował na ekspansji w Azji. Planowane jest otwarcie ponad 800 nowych sklepów, z czego 65 proc. będą stanowić drogerie w Chinach i kilku innych krajach azjatyckich.


A.S. Watson Group jest częścią wielonarodowego konglomeratu CK Hutchison Holdings Limited z siedzibą w Hong-Kongu (inkorporowany na Kajmanach). Obecnie A.S. Watson jest największym międzynarodowym detalistą, sprzedającym artykuły z kategorii zdrowie i uroda w Azji i Europie. Firma zatrudnia 120 tys. osób i posiada ponad 12,6 tys. sklepów, działających pod 13 różnymi szyldami w 25 krajach Europy i Azji.Perłą w koronie grupy jest w Europie sieć drogerii Rossmann.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.