11.10.2019/16:45

Właściciel sieci Makro Polska sprzedał udziały w spółce Metro Chiny firmie Wumei

Niemiecki koncern handlowy Metro AG, do którego należy m.in. sieć hurtowni Makro C&C Polska podpisał dzisiaj umowę o strategicznym partnerstwie z chińskim gigantem Wumei Technology Group. Na podstawie umowy Wumei przejmie większościowy pakiet akcji w chińskim biznesie Merto. Niemiecki dystrybutor pozostawi sobie 20 proc. udziałów w spółce joint venture, która powstanie w po sfinalizowaniu umowy.

- Transakcja odzwierciedla dobre wyniki biznesowe i majątkowe Metro China. Jest to kolejny znaczący krok w strategii naszej firmy polegającej na uproszczeniu  portfolio i przekształceniu się w firmę skoncentrowaną na biznesie hurtowym i marce Metro, a także naszych głównych klientach HoReCa i detalistach - podkreśla Olaf Koch, CEO Metro AG

Według Metro wartość transakcji może wynieść ok miliarda euro. Obecni akcjonariusze mniejszościowi w Metro China zamierzają zbyć swoje 10 proc. udziałów w oddzielnym procesie.

Grupa oczekuje, że transakcja zostanie zamknięta najpóźniej w drugim kwartale roku kalendarzowego 2020. Należy podkreślić, że transakcja podlega ocenie urzędu antymonopolowego.

Sprzedaż udziałów w chińskim oddziale spowoduje, że firma Metro jeszcze mocniej skoncentruje się na działalności hurtowej. W wyniku transakcji klienci z sektora HoReCa i handlu będą stanowić około 70 proc. globalnej sprzedaży Metro. Uzyskane fundusze posłużą firmie do przyspieszenia wzrostu organicznego i rozwoju poprzez akwizycje.

Grupa Metro zainwestowała w Chinach w 1996. Jak zapewniają władze firmy spółka Metro Chiny jest rentowna i obsługuje obecnie 8 milionów klientów ze sprzedażą w wysokości 2,7 mld euro (dane za rok finansowy 2017/18). Obecnie firma ma w Chinach 97 sklepów. Aż 70 proc. ich sprzedaży generują firmy usługowe i biura.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.