REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

24 stycznia 2020, 08:49

(fot. Pixabay)

Chodzi m.in. o kokainę, pigułkę gwałtu i heroinę. Główny Inspektor Sanitarny chce, by szpitale zgłaszały do sanepidu przypadki powikłań po używaniu e-papierosów – podaje serwis wyborcza.pl.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Jak czytamy, w istocie chodzi jednak nie o same e-papierosy, ale o toksyczne substancje, które dodaje się do nich na własną rękę.

Zgodnie z decyzją głównego inspektora sanitarnego i krajowego konsultanta w dziedzinie anestezjologii szpitale mają zgłaszać do GIS przypadki lub podejrzenia EVALI, czyli uszkodzenia płuc związanego z używaniem e-papierosów. – Chcemy wiedzieć, czy to, co dzieje się w USA, stanowi także problem medyczny w Polsce – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS. Na razie inspektorat miał dwa zgłoszenia.

W USA odnotowano prawie 2,7 tys. przypadków, większość u młodych mężczyzn w wieku do 24 lat. Po tym, jak FDA, czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków, oraz CDC, czyli Centrum Kontroli Chorób i Prewencji, ogłosiły alarm, liczba przypadków EVALI zaczęła spadać.

Szybko też się okazało, że powodem uszkodzenia płuc są w większości przypadków nie substancje zawarte w legalnie dostępnych płynach do e-papierosów, ale to, co młodzi ludzie dodają do nich na własną rękę. Najgroźniejszą substancją okazało się THC, czyli tetrahydrokannabinol obecny w konopiach indyjskich.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMABCC - Half Page
do góry strony