REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

Pozostałe

inne

 

20 marca 2019, 13:52

(fot. pixabay.com)

Mimo perspektyw spowolnienia gospodarczego i niekorzystnego otoczenia międzynarodowego, przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy – ocenia Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Jak podaje dzisiejszy komunikat GUS, produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w lutym br. wzrosła o 6,9 proc. w horyzoncie rocznym, i spadła o 1,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Po wyłączeniu czynników kalendarzowych i sezonowych, produkcja zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym rosła, odpowiednio o 6,5 proc. oraz 1,7 proc. Jest to wyraźnie mniej niż przed rokiem, kiedy odsezonowana dynamika roczna wyniosła 7,3 proc., co potwierdza występowanie trendu spadkowego typowego dla wczesnej fazy spowolnienia gospodarczego - jednak więcej niż spodziewało się wielu analityków. Ponadprzeciętnie pozytywnych sygnałów dostarcza również opublikowany dzisiaj komunikat o koniunkturze konsumenckiej. Wszystko na to wskazuje, że perspektywa tzw. piątki Kaczyńskiego pozytywnie nakręca oczekiwania gospodarstw domowych.

Struktura danych nieodsezonowanych sugeruje, że sprzedaż produkcji przetwórstwa przemysłowego zarówno na przestrzeni roku, jak i miesiąca kształtowała się nieznacznie powyżej średniej. Spośród 34 działów przemysłu, wzrost odnotowało 27 (o łącznym udziale 88,1 proc. w wartości produkcji). W lutym znaczne wzrosty dotyczyły m.in. pozostałego sprzętu transportowego (20,5 proc.), urządzeń elektrycznych (13,8 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (12,6 proc.), czy pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (9,7 proc.). Spadki odnotowało m.in. wydobycie węgla.

W lutym dynamika sprzedaży dóbr inwestycyjnych była wyraźnie wyższa aniżeli dóbr konsumpcyjnych (8,8 proc. vs. 4,5-5,4 proc.), co może sugerować, że mimo perspektyw spowolnienia gospodarczego i niekorzystnego otoczenia międzynarodowego, przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy. Cieszy to tym bardziej, że inwestycje, uchodzące za stabilne źródło długookresowego wzrostu, były w ostatnich latach pietą achillesową polskiej gospodarki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony