28.11.2022 / 13:14
StoryEditor

Zaawansowane działania ARLA FOODS na drodze do bezemisyjnego mleczarstwa

Obraz1
Arla Foods - czwarta co do wielkości firma mleczarska na świecie pod względem produkcji mleka oraz największy producent nabiału Organic, jest spółdzielnią należącą do rolników. Zrzesza 8956 farmerów z Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Holandii, którzy łącznie opiekują się ponad 1,5 mln krów. Mleko jest przetwarzane w 60 mleczarniach w celu wytworzenia produktów mlecznych sprzedawanych w ok. 140 krajach na całym świecie.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest jednym z priorytetów spółdzielni. Arla zaktualizowała ambitne cele klimatyczne w 2021 r., które są teraz zgodne z celem porozumienia paryskiego, jakim jest wzrost średniej temperatury na świecie o maksymalnie 1,5st C. Głównym celem firmy Arla jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto w całym łańcuchu wartości do 2050 r.

 

Właściciele gospodarstw Arla są obecnie jednymi z najbardziej efektywnych klimatycznie hodowców bydła mlecznego na świecie. Spółdzielnia utworzyła w siedmiu krajach jedną z największych, zewnętrznie weryfikowanych baz danych klimatycznych z gospodarstw mleczarskich, zwaną narzędziem Climate Check.

Climate Check pomaga farmerom Arla zidentyfikować emisje gazów cieplarnianych (CO₂e) w gospodarstwach i sugeruje działania mające na celu jej ograniczenie. Farmerzy zlokalizowani są w siedmiu krajach Europy Północnej - narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby uwzględniać różnice regionalne, na przykład w żywieniu krów mlecznych, dzięki czemu możliwe jest mapowanie i porównywanie śladu węglowego wszystkich gospodarstw.

Rolnik rejestrując się w Climate Check przesyła dane na bazie 203 pytań z kwestionariusza online. Narzędzie określa wstępny wynik śladu węglowego, który jest następnie weryfikowany przez zewnętrznego, fachowego doradcę ds. ekologicznego rolnictwa. Doradca odbywa fizyczną wizytę w gospodarstwie, przegląda dane oraz wyniki z rolnikiem, pomagając mu w stworzeniu spersonalizowanego planu działania. Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu danych farmera przez doradcę, przechodzi on drugi przegląd - centralnie w Arla, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, a kiedy przejdzie tę weryfikację, dane zostają potwierdzone i stają się częścią skompilowanych danych ze wszystkich farm w celu generowania wskaźników porównawczych. Na koniec, dla każdego gospodarstwa ustalane są mocne strony i obszary wymagające poprawy.

Pierwsze pozyskane dane i ich analiza wykazały, że 78% różnic w śladzie węglowym między farmami wynika z pięciu głównych obszarów, które nazwano „Wielką Piątką”:
1/ wydajność stosowanej paszy,
2/ wydajność białka,
3/ żywotność krów,
4/ stosowanie nawozów,
5/ użytkowanie gruntów

   

Arla Climate Check mierzy sześć kluczowych obszarów:
1/ liczbę zwierząt, 2/ skład paszy, 3/ produkcję roślinną, 4/ wykorzystanie nawozów, 5/ postępowanie z obornikiem, 6/ zużycie energii elektrycznej, paliwa i energii odnawialnej.

W 2021 roku 94 procent aktywnych rolników Arla Foods zarejestrowało się w Programie Climate Chceck (odpowiadali Oni za 98% ilości mleka pozyskiwanego przez Arla).
Dane potwierdzone przez audyt zewnętrzny pokazują, że 77 procent gospodarstw Arla, ma ślad węglowy przy produkcji mleka wynoszący 1,15 CO₂e na kg mleka (z odtłuszczoną zawartością tłuszczu i białka), zaś gospodarstwa osiągające najlepsze wyniki są w stanie wyprodukować kilogram surowego mleka przy emisji znacznie poniżej 0,9kg CO₂e, podczas gdy średnia światowa to 2,5 kg CO₂e)

Climate-check a Nowy Model Motywacyjny Arla Foods dotyczący zrównoważonego rozwoju

Firma Arla Foods wprowadziła właśnie dla rolników specjalny System Motywacyjny, aby zapewnić  finansowanie i motywowanie działań wymaganych do dalszej redukcji emisji w gospodarstwach, a tym samym osiągnięcia ambitnych celów firmy.

Nowy Model Motywacyjny zrównoważonego rozwoju został ogłoszony 7 października 2022 r. Arla przeznacza w nim do 3 eurocentów za kg mleka na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, oprócz istniejącego 1 eurocenta za przesyłanie danych w ramach raportu Climate Check.

Od przyszłego roku, cena mleka, jaką indywidualny rolnik Arla otrzyma ze spółdzielni mleczarskiej, będzie zależała od jego działań związanych ze zrównoważonym rozwojem środowiskowym.

Sercem modelu są dane z Climate Check, a punkty są przyznawane na podstawie zatwierdzonych wyników gospodarstwa. Działania, które mają największy wpływ na ślad węglowy gospodarstwa (określone w „Wielkiej Piątce”) nagradzane są największą liczbą punktów, a co za tym idzie również największą zachętą finansową.

Rada Dyrektorów co roku położy na stole do 3 eurocentów za kg mleka, aby sfinansować motywację do usprawnień środowiskowych na zdiagnozowanych 19 dźwigniach działań.
Pełny pakiet motywacyjny obejmuje:

  1. 1 eurocent, który rolnicy otrzymają za zarejestrowanie się w Climate Check, co jest warunkiem wstępnym i podstawą do obliczenia indywidualnej zachęty dla rolnika
  2. 3 eurocenty są dodatkiem do powyższego 1 eurocenta i są zależne od usprawnień środowiskowych realizowanych na danej farmie

 

W oparciu o dzisiejszą ilość mleka pozyskiwaną łącznie z gospodarstw Arla, 4 eurocenty za kg stanowią rocznie 500 mln EUR, które Zarząd firmy Arla jest skłonny rozdysponować wśród rolników na podstawie ich indywidualnych osiągnięć w Modelu Motywacyjnym Zrównoważonego Rozwoju. Przy obecnej cenie mleka odpowiada to dodatkowym ok. 7% ceny.

 

5 istotnych faktów o nowym Modelu Motywacyjnym:

1/ Model motywacyjny zrównoważonego rozwoju nagradza zarówno obecne, jak i przyszłe działania i obejmuje dźwignie odpowiednie dla różnych systemów rolniczych w spółdzielni Arla. Rolnicy są wynagradzani za dotychczasowe działania, ponieważ przyczyniły się one już do obniżenia całkowitej emisji CO2e firmy Arla na przestrzeni lat i ważne jest, aby te działania były kontynuowane.

2/ To model punktowy, w którym działania na 19 różnych dźwigniach nagradzane są punktami. 80 punktów będzie dostępnych od 2023r., a kolejne 20 punktów zostanie zarezerwowanych na kolejne dźwignie, co oznacza, że w ciągu kilku następnych lat ma być dostępnych łącznie 100 punktów.

3/ Każdy punkt, który osiągnie rolnik, w zależności od jego poziomu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska, spowoduje uruchomienie 0,03 eurocenta/kg mleka. Dźwignie o największym potencjale redukcji emisji uruchomią najwięcej punktów.

4/ Od samego początku Model Motywacyjny silnie koncentruje się na działaniach związanych z klimatem i między innymi będzie motywował niektóre z najbardziej wpływowych, wykonalnych i opłacalnych działań.

Wraz z rozwojem programu zrównoważonego rozwoju, do modelu będą wprowadzane nowe opcje i zagadnienia.

5/ Kategorie dźwigni, za które rolnicy będą zdobywać punkty, obejmują:

a/ postępowanie z obornikiem

b/ stosowanie zrównoważonej paszy

c/ wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej (produkcja w gospodarstwie lub zakup certyfikatów)

d/ różnorodność biologiczna

5/ wykorzystywanie i propagowanie wiedzy

Pierwsza płatność z nowego Modelu Motywacyjnego zostanie wypłacona w sierpniu 2023 r.

   

„Model Motywacyjny nagradzający za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju będzie skutecznym narzędziem do wprowadzania dalszych usprawnień. Arla ma jednych z najbardziej efektywnych klimatycznie rolników na świecie, jednakże zdajemy sobie również sprawę, że potrzebujemy przyspieszyć swoje wysiłki, aby znaleźć się w czołówce zrównoważonych ekologicznie mleczarni. Dzięki temu historycznemu krokowi umocnimy się na rynku i wyślemy jasny komunikat do naszych klientów i konsumentów, że konieczna zmiana ma swoją cenę dla naszych właścicieli i że spora część pieniędzy, które płacą za produkty Arla, jest zwracana rolnikom, którzy podejmują najwięcej działań”, mówi CEO Arla Foods, Peder Tuborgh.

 

09. maj 2024 21:46