05.06.2017/08:45

100 największych polskich firm prywatnych - mało handlu i FMCG na liście Forbesa

Polski Forbes opublikował Listę 100 Największych Polskich Firm Prywatnych. Warunkiem wejścia do rankingu  było zbudowania biznesu wartego minimum 664 mln złotych. Firmy z całej listy warte są łącznie 190,5 mld złotych. Z sieci spożywczych w zestawieniu znalazły się tylko Dino (18.) i Emperia (83.).

Ranking Forbesa nie został ułożony według kryterium przychodowego (w odróżnieniu od innych zestawień funkcjonujących w przestrzeni medialnej) z prostego powodu: by pokazać prawdziwą wartość polskiego biznesu, który opiera się na silnych, wartościowych firmach. Policzona została wartość przedsiębiorstwa, znana na rynkach jako Enterprise Value.

Progiem wejścia na Listę 100 Największych Polskich Firm Prywatnych był warunek zbudowania biznesu wartego minimum 664 mln złotych. Na tyle dwadzieścia lat temu amerykański "Forbes" szacował wartość firmy dzisiejszego zwycięzcy rankingu: Zbigniewa Solorza. To obrazuje, jak wielkiego skoku dokonał polski prywatny biznes w ciągu ostatnich lat. Dziś firmy z naszej listy warte są łącznie 190,5 mld złotych.

Z polskich sieci handlowych w rankingu znalazła się tylko Dino Polska (18 pozycja), wyceniona na 2,3 mld zł, z przychodem rocznym 2,59 mld zł i zyskiem EBIT 155 mln zł, a także Emperia (83 pozycja), wyceniona na 764 mln zł, z przychodem ok. 2,1 mld zł i zyskiem EBIT 54 mln zł.

W rankingu uwzględniony został także Kolporter (82 pozycja) wyceniony na 766 mln zł, z przychodem 4,53 mld zł i zyskiem EBIT 51 mln zł - przy czym firma ta zaklasyfikowana została przez autorów rankingu do sektora "usługi dostawcze".

Spośród firm z branży FMCG najwyżej w rankingu znalazły się na miejscu 5. Polpharma (farmaceutyki), warta ok. 5,04 mld zł, na miejscu 12. Maspex Wadowice (art. spożywcze) warta nieco ponad 3,39 mld zł, oraz na miejscu 15. Aflofarm (farmaceutyki), wyceniona na nieco ponad 2,57 mld zł. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.