21.11.2018/13:39

100% oferty pewnego e-sklepu z elektroniką spoza UE to produkty niebezpieczne!

Detaliści i hurtownicy zrzeszeni w organizacji EuroCommerce ostrzegają, że konsumenci kupujący online w serwisach zlokalizowanych poza Unią Europejską muszą się liczyć z poważnym ryzykiem. Jakość tych produktów nie jest często w żaden sposób kontrolowana. Często są niebezpieczne. Prywatny import stanowi ponadto nieuczciwą konkurencję dla odpowiedzialnych i solidnych firm z obszaru unii.

– Członkowie EuroCommerce wyrażają głębokie zaniepokojenie napływem niebezpiecznych produktów, sprzedawanych przez pozbawionych skrupułów producentów i sprzedawców spoza obszaru Unii Europejskiej, a kupowanych bezpośrednio przez konsumentów z Unii. Te produkty nie są poddawane żadnej kontroli i mogą wyrządzić konsumentom poważne szkody. Stanowią także nieuczciwą konkurencję wobec odpowiedzialnych europejskich producentów, importerów i detalistów, którzy ciężko pracują, aby ich produkty były bezpieczne i spełniały unijne standardy jakości. Wszelkie nowe regulacje, wprowadzane przez instytucje unijne, powinny uwzględniać te fakty i pomagać władzom państw członkowskich we właściwym reagowaniu na te zagrożenia. Handlowi łajdacy (rogue traders), którzy celowo sprowadzają na teren UE niezgodne z wymogami produkty, powinni być powstrzymywani i karani – apelował Christian Verschueren, dyrektor generalne EuroCommerce, podczas trwającego właśnie tygodnia bezpieczeństwa produktów International Product Safety Week.

Inspekcje produktów sprzedawanych bezpośrednio przez eksporterów z krajów trzecich pokazują, że niedopuszczalnie wysoki odsetek to produkty nie spełniające norm, a nawet niebezpieczne. Przykładowo, przeprowadzone niedawno przez władze Szwecji badanie ujawniło, że 100 proc. (!) artykułów elektrotechnicznych – takich jak ładowarki do telefonów – sprzedawanych na jednej z platform, to produkty niebezpieczne, których używanie wiąże się z realnym zagrożeniem zdrowia lub życia.

Prawodawcy z UE dyskutują obecnie nad proponowanymi przez Komisję Europejską regulacjami, dotyczącymi norm jakościowych i sposobów ich egzekwowania. Są one częścią pakietu przepisów dotyczącego produktów handlowych “Goods Package”. To wyjątkowa okazja, by stworzyć skuteczny system monitorowania rynku, zapewnić uczciwe warunki konkurencji i zwiększyć zaufanie konsumentów. System kontroli rynku powinien być nastawiony na wykrywanie zagrożeń, tak aby ci operatorzy, którzy celowo omijają europejskie regulacje byli identyfikowani, a niebezpieczne produkty były usuwane z rynku.

Aby system kontroli rynku działał dla dobra konsumentów, wymagana jest ponadto znacząca poprawa i koordynacja współpracy pomiędzy władzami krajów członkowskich – na przykład poprzez stworzenie wspólnej sieci kontroli wymogów jakościowych – a służby celne poszczególnych państw powinny zostać wyposażone w narzędzia umożliwiające zatrzymywanie produktów nie spełniających norm na granicach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.