11.05.2018/10:30

11 maja to Dzień bez śmiecenia

Dzień bez śmiecenia to inicjatywa stworzona 12 lat temu z troski o nasze otoczenie.

Podstawą do zmiany zachowań na rzecz środowiska jest przede wszystkim odpowiednia edukacja. Wiedzą
w tym temacie dzieli się firma Żywiec Zdrój w ramach 10. edycji programu „Po Stronie Natury”, która skupia się na edukacji o segregacji odpadów i ich recyklingu. Z okazji Dnia bez śmiecenia firma przygotowała sześć podstawowych zasad, które ułatwią codzienną segregację:

Czy kubeczki po jogurcie trzeba myć przed wyrzuceniem? Czy należy zdejmować etykiety z opakowań? Do jakiego koloru pojemnika należy wrzucać plastik i inne tworzywa sztuczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących segregacji odpadów, powinniśmy znać i stosować na co dzień.

    1. Wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny trafić do żółtego pojemnika.
    2. Nie trzeba myć opakowań przed segregowaniem. Proces ten jest realizowany w sortowniach i zakładach przetwarzania. Należy jednak wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu oraz opróżnić go ze stałych resztek.
    3. W większości przypadków nie trzeba usuwać etykiet z butelek przed ich wyrzuceniem
– przykładem jest butelka wody Żywiec Zdrój, która nadaje się do recyklingu w 100%, czyli łącznie z etykietą, jak i nakrętką. Jeśli jednak na etykiecie innej zakupionej butelki znajduje się informacja, że została ona wykonana z folii termokurczliwej (PVC), należy ją zdjąć i wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
    4. Opakowanie przed wyrzuceniem warto zgnieść i odkręcić nakrętkę z butelki. Zużyty produkt zajmie wtedy mniej miejsca i będzie łatwiej go przygotować do recyklingu. Zarówno butelka, jak i nakrętka powinny znaleźć się w pojemniku na tworzywa sztuczne.
    5. Gdy wyrzucamy odpady składające się z różnych surowców, należy je rozdzielić np. odkręcić nakrętkę od słoika i wrzucić tę pierwszą do pojemnika na odpady zmieszany, a słoik do pojemnika na szkło.  Dotyczy to także odpadów, które trafiają do jednego pojemnika np. wieczko od opakowania po jogurcie,
    6. Opakowania wielomateriałowe (stworzone z kilku warstw materiałów) np. kartony po mleku czy sokach należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne.

Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. W efekcie recyklingu mogą powstawać nie tylko kolejne butelki, ale także przedmioty codziennego użytku, takie jak pojemniki na żywność, fronty do mebli, ubrania czy stroje piłkarskie – takie jak te stworzone dla reprezentacji Polski na Euro 2012.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.