01.09.2016/11:27

2/3 polskich dzieci kupuje żywność w drodze do lub ze szkoły

Aż 63 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym kupuje samodzielnie produkty spożywcze w drodze do lub ze szkoły przynajmniej raz w tygodniu. Zwykle decydują się na drożdżówki, batony i wafelki, a do picia: wodę, soki oraz nektary - wynika z badania przeprowadzonego w lipcu przez ARC Rynek i Opinia.

Co czwarty polski uczeń nie kupuje żadnych produktów spożywczych w drodze do lub ze szkoły. Pozostali korzystają z oferty sklepów spożywczych, co dziewiąty codziennie. Wyraźnie widać popularność słodkich produktów. Przykładowo: drożdżówki są wybierane dwukrotnie częściej niż owoce i dziesięciokrotnie częściej niż warzywa pakowane jako przekąski. Jednocześnie uczniowie stosunkowo rzadko do picia wybierają napoje gazowane.

- Nasze badanie pokazuje, że warto edukować młodzież w zakresie zdrowego żywienia. Mimo iż nadal najchętniej wybierane są słodkie przekąski to wygląda na to, że do wody dzieci się przekonały i wybierają ją częściej niż kolorowe napoje gazowane. To z pewnością krok naprzód - komentuje wyniki badania dr Paweł Jurowczyk z ARC Rynek i Opinia.

Zauważa on, że niemal co trzeci uczeń wybiera w sklepie spożywczym w drodze do lub ze szkoły kanapki, sałatki i surówki, a warzywa pakowane jako przekąski co dwudziesty. - Może to oznaczać, że uczniowie nie są niechętni warzywom jako takim, tylko powinny być one podane w bardziej atrakcyjny sposób. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że w badaniu bazujemy na informacjach od rodziców dzieci.

Zdaniem Jurowczyka, można się spodziewać, że faktyczne spożycie słodkich przekąsek może być wyższe, gdyż nie wszyscy uczniowie mogą informować swoich rodziców, jakie produkty zakupili w drodze do szkoły. - Duży udział drożdżówek i pączków w diecie dzieci jest niepokojący, ponieważ, choćby z doniesień w mediach wiemy, że do produkcji tych przekąsek stosowana jest często mąka niskiej wartości jak również np. syrop glukozowo-fruktozowy - zwraca uwagę ekspert.

Zdecydowana większość uczniów (74 proc.) spożywa śniadanie przed wyjściem do szkoły. Co czwarty uczeń nie zjada żadnego posiłku przed wyjściem do szkoły. Z badania wynika też, że zdecydowana większość uczniów spożywa codziennie posiłki w szkole, przy czym najniższy odsetek takich osób jest wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Należy podkreślić, że w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia przepytane zostały (metodą CAWI - ankiety online) nie tyle same dzieci, co ich domownicy, będący w wieku 15-55 lat. Kwestionariusz wypełniło 922 mieszkańców Polski, stanowiących próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania oraz regionu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.