21.10.2016/12:18

3,25 mld dolarów to dobra cena za Allegro.pl. Transakcja jest w TOP 10 przejęć na rynku e-commerce

Sprzedaż serwisu aukcyjnego Allegro to największa transakcja serwisu internetowego w Polsce, a zarazem jedna z największych tego typu na świecie w ciągu ostatniego roku.

Grupę Allegro kupiły londyńskie fundusze private equity: Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Dotychczasowy właściciel, południowoafrykański Naspers, za transakcję zyskał kwotę 3,25 mld dolarów. – To dobra cena za polskiego lidera e-commerce. Polski rynek zakupów internetowych cały czas rośnie za sprawą nowych e-sklepów – polskich i zagranicznych. Polacy mogą już kupować na popularnych azjatyckich serwisach, na Amazon.de, a na horyzoncie widać Marketplace Facebooka. Nowi właściciele Allegro stoją zatem przed wyzwaniem utrzymania dotychczasowej pozycji i posiadania 40 proc. rynku – ocenia Tomasz Tybon, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania dla sklepów Shoper.

Pod względem wartości, transakcja sprzedaży Allegro nie ma sobie równych w polskiej branży e-commerce. Co więcej, plasuje się w czołówce przejęć i zmian właścicielskich jakie ogłoszono w ostatnim roku na globalnym rynku.

W grudniu 2015 r. koncern Global Payments, dostawca technologii usług płatniczych, poinformował o zamiarze przejęcia firmy Heartland Payment Systems. Ta druga świadczy usługi przetwarzania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem kart kredytowych, debetowych i prepaidowych oraz czeków. Wartość transakcji to 4,3 mld dolarów. O 300 mln dolarów mniej zapłacił chiński potentat e-commerce, Alibaba, za 100 proc. udziałów w serwisie Youku Tudou, umożliwiającym strumieniowe odtwarzanie wideo. Transakcję sfinalizowano w kwietniu 2016 r. – wcześniej Alibaba posiadał 16,7 proc. udziałów w serwisie, określanym mianem chińskiego YouTube’a.

3,3 mld dolarów to kwota, jaką zapłaciła sieć supermarketów Walmart za startup Jet.com – internetową platformę sprzedażową, określaną nawet mianem alternatywy dla Amazon.com. To największa jak dotąd transakcja w amerykańskim e-commerce. Kilka tygodni wcześniej Salesforce, dostawca platformy wsparcia sprzedaży SalesCloud, poinformował o kupnie firmy Demandware, producenta chmurowego oprogramowania e-commerce. Wartość transakcji – 2,8 mld. dolarów.

Kolejną transakcją w sektorze technologii usług płatniczych jest przejęcie przez Total System Services Inc., firmy TransFirst. TSYS zapłaciła 2,35 mld dolarów poprzedniemu właścicielowi TransFirsta, Vista Equity Partners, a transakcję sfinalizowano w kwietniu br. Tymczasem już w maju Vista Equity Partners wydał 1,79 mld. na zakup Marketo, producenta oprogramowania do automatyzacji procesów marketingowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.