08.02.2017/12:41

Ok. 30 tys. kobiet zrezygnowało z pracy z powodu otrzymywania świadczeń z programu Rodzina 500+

Liczba kobiet, które zrezygnowały z pracy wyłącznie z tego powodu, że skorzystały one ze świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ to 24-30 tys. osób - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Są to dane pochodzące z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Zdaniem minister taka liczba to nie "skala, z powodu której można grzmieć na całą Polskę".

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała w wywiadzie dla RMF.FM, że dezaktywizacja zawodowa kobiet wynikająca wyłącznie z tego, że skorzystały one ze świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ objęła 24-30 tys. osób.

- Nasze precyzyjne dane mówią o tym, że jeżeli wystąpi skala dezaktywacji, to z bardzo precyzyjnych rachunków możemy mówić, że dotyczy ona 24 tys., niech będzie, że 30 tys. kobiet, które podjęły decyzję wyłącznie z powodu programu 500+. A skoro mamy 2,7 mln rodzin, które z tego programu korzysta, to nie jest to skala dezaktywacji, z powodu której można grzmieć na całą Polskę - powiedziała Rafalska.

Według wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), cytowanych przez RMF FM, ogółem od marca do września liczba biernych zawodowo z powodu obowiązków związanych w prowadzeniem domu zwiększyła się o 150 tys. osób.

- Bierność zawodowa wzrasta od 2014 r. W 2016 r. spadła, natomiast wzrosła bierność zawodowa z powodu obowiązków rodzinnych, ale chodzi m.in. o bierność zawodową kobiet bezdzietnych, która wzrosła znacznie powyżej średniej, czy też bierność zawodową kobiet z jednym dzieckiem, podczas gdy 500+ otrzymuje tylko 30 proc. z nich. Chodzi tu w dużym stopniu o opiekę nad osobami starszymi - NBP pokazał, jak skokowo wzrosła liczba 80-latków - argumentowała Rafalska.

- Żadne dane nie potwierdzają, że dezaktywowało się 140 tys. kobiet, bo to jest po prostu nieprawda - podsumowała minister.

Według danych resortu pracy, wsparciem z rządowego programu Rodzina 500+ do końca grudnia 2016 r. objęto już ponad 3,8 mln dzieci do 18 lat. Do 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.