03.09.2020/13:18

5 nowych podatków spożywczo-środowiskowych na 2021 rok

Rząd przygotował pakiet zmian związanych z wprowadzeniem nowego rodzaju obciążeń parapodatkowych w obszarze żywności oraz środowiska. Część z nich może pojawić się już od 1 stycznia 2021 r.

Firma doradcza PwC przygotowała zestawienie pięciu najważniejszych zmian wraz z określeniem na jakim etapie legislacyjnym przedmiotowe projekty ustaw się znajdują oraz kiedy mogą wejść w życie. Większość nowych podatków spożywczych i środowiskowych  będzie obowiązywać od 2021 r.

1. Opłata od środków spożywczych tzw. podatek cukrowy. Przedmiotowa opłata zostanie nałożona na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Ustawa wprowadzająca ten podatek uzyskała już podpis prezydenta. Opłata wejdzie od 1 stycznia 2021 r.

2. Opłata za zezwolenie na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości alkoholu powyżej i poniżej 18 proc. Opłata ta będzie nakładana na napoje alkoholowe w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml. Ustawa wprowadzająca ten podatek uzyskała już podpis prezydenta. Opłata wejdzie od 1 stycznia 2021 r.

3. Opłata mocowa. Ustawa wprowadzająca wspomnianą opłatę została uchwalona przez Parlament jeszcze w 2017 r. z okresem przejściowym jej wprowadzenia do 1 października 2020 r. Okres ten został jednak wydłużony. Ustawa przesuwająca termin wejścia w życie opłaty mocowej uzyskała już podpis Prezydenta.

Opłata wejdzie od 1 stycznia 2021 r. i będzie nową pozycją na rachunkach za energię elektryczną zużywaną przez każdego odbiorcę.

4. Opłata depozytowa. Projekt ustawy wprowadzający tę opłatę nie został jeszcze oficjalnie umieszczony w procesie legislacyjnym. Całość przepisów w tym zakresie została jednak już publicznie zaprezentowana. Opłata będzie nakładana na smary i co do zasady będzie odzyskiwalna w przypadku zwrotu zużytych produktów. Opłata depozytowa funkcjonuje już w zakresie np. akumulatorów.

Zgodnie z aktualną wersją projektu opłata depozytowa wejdzie w życie w terminie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Należy jednak podkreślić, iż wydłużony okres wprowadzenia tej opłaty jest prawdopodobnie związany z próbą ukształtowania odpowiednich zachowań konsumenckich związanych ze zwrotem zużytych produktów.

5. Podatek od plastiku. Wprowadzenie tego podatku to pomysł unijny i będzie on nakładany na państwa członkowskie UE, które będą musiały dopłacać m.in. do niepoddanego recyklingowi plastiku. Należy założyć, że powyższe może przyspieszyć prace Ministerstwa Klimatu nad wprowadzeniem do krajowego porządku prawnego Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Podatek ten ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także