03.03.2017/09:00

500 zł za 800 zł. Plus 10 zł za przesyłkę. NBP podpowiada, że raczej nie warto

10 lutego Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot o nominale 500 zł. Przed placówkami banku szybko ustawiły się kolejki chętnych. A teraz nowe banknoty można kupić w serwisie aukcyjnym. Ale trzeba zapłacić sporo więcej, niż 500 zł.

Nowy banknot 500 zł wszedł do obiegu 10 lutego br. Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające je do obrotu nowe banknoty przewidywało emisję do 50 milionów sztuk. To bardzo mało – jak wynika z danych NBP, drugich „najrzadszych” banknotów – o nominale 20 zł – jest w obiegu dwukrotnie więcej.

Banknot szybko stał się więc obiektem kolekcjonerskim. Na allegro oferowany jest w cenach znacznie przewyższających jego wartość nominalną. Jeden ze sprzedających oferuje "Dwa banknoty 500zl nowa edycja seria AA numer seryjny jeden po drugim". Cena to 1100 zł plus koszt wysyłki.

Inny sprzedający wystawił swój banknot na licytację. Ma już ofertę na kwotę 700 zł, ale oczekiwana cena Kup Teraz to 1000 zł plus koszt przesyłki z ubezpieczeniem. Najwyższa żądana cena to obecnie 800 zł plus koszt wysyłki. Trzeba jednak zauważyć, że we wszystkich tych ofertach na razie brak licytujących.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Rozwoju było niechętne wprowadzeniu nowego nominału, ponieważ dąży do zmniejszenia ilości gotówki w obiegu i rozwoju płatności elektronicznych.

- Mając na uwadze obecne potrzeby gospodarcze Polski, uprzejmie proszę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do powszechnego użytku banknotu o nominale 500 zł, ewentualnie ograniczenia dostępności tego banknotu wyłącznie do obrotu międzybankowego - pisał w liście do prezesa NBP Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Minister argumentował, że wysokie nominały są najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych, a poza tym gotówka w nadmiernych ilościach jest hamulcem gospodarki.

- Koszt obsługi gotówki jest szacowany na poziomie 1 proc. PKB, co by wskazywało na fakt, iż polska gospodarka traci rocznie kilkanaście miliardów złotych z tego powodu – pisał Kościński.

Narodowy Bank Polski zainteresował się publikacją portalu wiadomoscihandlowe.pl. Dyrektor Biura Prasowego NBP skontaktował się z redakcją i poinformował, że banknot powszechnego obiegu o nominale 500 zł można na bieżąco zamieniać po cenie nominalnej w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Więcej informacji o nowym banknocie można uzyskać na stronie: www.poznaj500zl.pl/

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.