17.05.2018/16:13

90 proc. butelek PET może trafić do ponownego przetworzenia

W 2016 roku zebrano w Polsce w sumie 11 654,3 tys. ton odpadów komunalnych. Oznacza to, że na jednego mieszkańca przypadało aż 303 kg śmieci. Zaledwie niecałe 8 kg z nich stanowiły selektywnie zebrane tworzywa sztuczne. 

Segregowanie odpadów pozwala nie tylko zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale także wyprodukować z nich kolejne przedmioty codziennego użytku. Przykładem są butelki PET, w których sprzedawana jest np. woda. Jeśli zamiast na wysypisko trafią one do specjalnej sortowni, to z odpadów stają się cennym surowcem.

PET, czyli politereftalan etylenu to materiał powstały w latach 40-tych w Wielkiej Brytanii, który wykorzystuje się głównie do produkcji opakowań. Jednym z najbardziej popularnych są butelki – pomysł ten opatentował w 1973 roku amerykański inżynier i wynalazca, Nathaniel Wyeth. Obecnie PET to także cenny materiał, który może ponownie posłużyć do wytworzenia różnych przedmiotów codziennego użytku – nie tylko opakowań, ale też np. tkanin takich jak choćby popularny polar. Politereftalan etylenu ma zastosowanie także w wielu innych gałęziach przemysłu.

W krajach Unii Europejskiej poziom zbierania butelek PET do ponownego odzysku różni się dość znacznie, np. w Belgii jest to aż 86 proc., podczas gdy w Bułgarii zaledwie 14 proc. W Polsce wprowadza się na rynek 200 000 ton PET w postaci butelek. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskuje się około 80 000 ton, czyli 40 proc. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy – zarówno na szczeblu globalnym, krajowym jak i lokalnym, które mają na celu zwiększenie selektywnej zbiórki produktów powstałych z tego materiału. Im więcej ich trafi do ponownego wykorzystania, tym większe są oszczędności oraz korzyści dla środowiska i w efekcie – dla każdego z nas.

Jedną z inicjatyw jest ta podjęta przez Europejską Federację Wód Butelkowanych (EFBW), która do 2025 r. zobowiązała się:

•             doprowadzić do tego, aby średnio w Unii Europejskiej zbieranych było 90 proc. wszystkich butelek PET,
•             używać średnio co najmniej 25 proc. odzyskanego tworzywa PET do produkcji nowych butelek – nawiązując w tym celu współpracę z gałęziami przemysłu zajmującymi się przetwarzaniem odpadów,
•             wprowadzać innowacje i inwestować w ekoprojekty oraz badania nad sztucznymi materiałami powstałymi z tworzyw niekopalnych,
•             angażować konsumentów – czyli osoby odgrywające kluczową rolę w segregowaniu odpadów, poprzez wspieranie inicjatyw i rozwiązań zmierzających do właściwego ich sortowania i usuwania.

W efekcie tych kilkunastoletnich działań nastąpić powinno zwiększenie wykorzystania butelek PET w recyclingu, co jest głównym celem podjętej przez EFBW inicjatywy.

W Polsce Europejską Federację Wód Butelkowanych reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy. W związku z inicjatywą podjętą przez Federację prezes KIGPR, Stanisław Bizoń powiedział – Podobnie, jak w wielu innych krajach, także w Polsce wciąż zbyt dużo butelek PET trafia na wysypiska zamiast do recyclingu. Cieszymy się więc, że Federacja, którą reprezentujemy, podjęła zobowiązanie zmierzające do zwiększenia skali ich ponownego wykorzystania, stając się w ten sposób liderem tego rodzaju działań. Mamy nadzieję, że za przykładem jej członków pójdą także przedstawiciele innych branż. Wierzymy też, że podejmowane w ramach inicjatywy działania skierowane m. in. do konsumentów – pomogą zwiększyć liczbę zebranych do ponownego przetworzenia opakowań PET również w naszym kraju.

Aby zapewnić swoim członkom możliwość realizacji nowych zobowiązań, EFBW zamierza współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jednym z partnerów inicjatywy jest firma Nestlé Polska, Oddział Nestlé Waters.

- Z największym zaangażowaniem włączamy się w tego typu inicjatywy. Zdajemy sobie sprawę, jak wygląda sytuacja odzysku PET w Polsce i innych krajach. Zrobimy, co w naszej mocy, aby ją poprawić – mówi Tomasz Rasztawicki, dyrektor Nestlé Waters Polska. - W Polsce połączyliśmy już siły z firmą Rekopol – Organizacją Odzysku Opakowań S.A oraz trzema innymi wiodącymi producentami wody i napojów w butelkach PET w ramach programu „Działaj z imPETem!”. Inicjatywa jest także ukierunkowana na zwiększenie liczby zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. Mamy wielką nadzieję i ogromne oczekiwania – wobec siebie samych i naszych społeczeństw, że sytuacja będzie dynamicznie się poprawiać – dodaje.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.