21.04.2020/14:26

90 proc. polskich konsumentów oczekuje pogorszenia sytuacji gospodarczej [BADANIE]

Epidemia koronawirusa i związana z tym konieczność społecznej izolacji spowodowała, że w wielu krajach, w tym w Polsce, z dnia na dzień zamknięto sklepy i restauracje. To wszystko powoduje, że siła nabywcza konsumentów zaczęła spadać, należy też oczekiwać wzrostu bezrobocia. Coraz bardziej są oni zaniepokojeni o swoją przyszłość.

W ogólnopolskim  badaniu zrealizowanym przez agencję Inquiry na początku kwietnia br. aż 90 proc. respondentów oczekiwało pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Ponadto respondenci przewidują na ogół zmniejszenie dochodów swoich gospodarstw domowych w najbliższej przyszłości (łącznie 60 proc.). Ci, którzy pracowali przed epidemią, spodziewają się często pogorszenia sytuacji zawodowej – takie obawy deklaruje 46 proc. badanych w tej grupie. Ogólnie, większość Polaków obawia się bezrobocia, zwolnień i zamykania firm, a także obniżenia stopy życiowej.

– Trzeba zwrócić uwagę na to, że już teraz wiele osób straciło możliwość pracy zarobkowej. Osoby, które same zawiesiły działalność, lub ich firma zawiesiła albo ograniczyła działalność, zostały zwolnione bądź są na bezpłatnym urlopie. To łącznie aż 17 proc. spośród tych, którzy pracowali zarobkowo przed epidemią. To wszystko świadczy o tym, że rynek pracownika właśnie się skończył – mówi Agnieszka Górnicka, prezes agencji Inquiry.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.