30.01.2020/12:41

A. Bujara, Solidarność: Chcemy kontroli, czy duże sieci nie stosują paragonów z bisfenolem

Handlowa Solidarność domaga się skontrolowania paragonów stosowanych przez duże sieci handlowe pod kątem zawartości trującego bisfenolu A. Jak się dowiedziały wiadomoscihandlowe.pl, 30 stycznia związkowcy wystosowali w tej sprawie apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

– To sprawa niezwykle ważna nie tylko dla pracowników handlu, których w Polsce jest ok. 2 mln, ale również dla całego społeczeństwa. Wszyscy robimy zakupy i wszyscy możemy być narażeni
na trujące substancje występujące w paragonach – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Bisfenol A jest substancją stosowaną w produkcji m.in. opakowań do żywności, butelek, sprzętu elektronicznego plomb dentystycznych czy soczewek kontaktowych. Występuje on również
w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów fiskalnych, przy czym stężenie Bisfenolu A jest w nich wielokrotnie wyższe. Długotrwałe narażenie na kontakt z tą niezwykle szkodliwą substancją może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu oraz nowotwory.

Jak przypomina „Solidarność”, w październiku ubiegłego roku opublikowane zostały wyniki badań ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zleconych przez KSBHiU. Naukowcy przebadali pod kątem zawartości bisfenolu A paragony z 8 sieci handlowych: Jysk, Pepco, Auchan, Kaufland, Castorama, Biedronka, Amazon i Rossmann. Szkodliwą substancję wykryto w w paragonach pochodzących ze sklepów 7 na 8 przebadanych sieci.

Po publikacji tych niepokojących danych organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” działające w poszczególnych sieciach handlowych wystąpiły do pracodawców o informację dotyczącą zawartości Bisfenolu A w rolkach kasowych stosowanych w sklepach danej sieci. Jak inforuje Alfred Bujara, jedynie część pracodawców pisemnie potwierdziła, że nie wykorzystuje papieru paragonowego zawierającego szkodliwe substancje. Niektóre sieci nie udzieliły stronie związkowej żadnej odpowiedzi.

– W tej sytuacji interwencja ze strony resortu zdrowia jest naszym zdaniem niezbędna – podkreśla Bujara.

Handlowa Solidarność liczy również na odpowiednie działania resortu pracy w sprawie stosowania szkodliwego bisfenolu A w paragonach.

– Mamy nadzieję, że służby podległe Ministerstwu Zdrowia szybko przeprowadzą kontrolę, o którą się zwróciliśmy. Gdy już będziemy mieli pełną wiedzę na temat skali problemu, wystąpimy do resortu pracy o wprowadzenie przepisów zakazujących stosowania w kasach fiskalnych papieru zawierającego bisfenol – wskazuje szef handlowej „Solidarności”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.