07.09.2020/13:43

Abramowicz pyta ministra zdrowia o maseczki w sklepach i kary za odmowę obsługi klientów

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pytanie ws. uprawnień pracowników sklepów do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa oraz ewentualnej odpowiedzialności pracownika/przedsiębiorcy z tego tytułu.

Kwestia ta od tygodni budzi kontrowersje w związku z niejasnymi przepisami rozporządzenia ministra zdrowia, komentarzami przedstawicieli resortu w mediach, a także orzeczeniami sądów. O uporządkowanie sprawy w ostatnim czasie apelował do rządu m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Również rzecznik MŚP nawołuje do rozwiązania problemu rozbieżnych interpretacji prawa. W związku z tym poprosił ministra zdrowia o odpowiedź na pytanie, czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego jest uprawniony do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, o którym mowa 24 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Abramowicz chce się także dowiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność z tytułu egzekwowania od klientów wspomnianego obowiązku: pracownik, czy zatrudniający go przedsiębiorca? Ponadto rzecznik MŚP zapytał Niedzielskiego, czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego może odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do wspomnianego obowiązku.

Ostatnie z pytań wystosowanych przez Abramowicz dotyczy tego, czy odmowa sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do obowiązku wskazanego w pkt 1 powyżej, stanowi przesłankę do wymierzenia pracownikowi/przedsiębiorcy kary grzywny, o której mowa w art. 135 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń.

- Ponadto, w związku z tym, że powyższa problematyka była również przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich, czego wyrazem jest m.in. pismo do Komendanta Głównego Policji z 28 sierpnia 2020 r., w którym RPO ponownie wskazał, że obowiązek zakrywania twarzy i nosa został nałożony z przekroczeniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Rzecznik MŚP wystosował do RPO prośbę o przesłanie kopii odpowiedzi Komendanta Głównego Policji - poinformowało Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także