03.09.2020/21:28

Adam Bodnar, RPO: to, że ludzie kwestionują obowiązek noszenia maseczek jest winą rządu

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar w programie „Newsroom” stwierdził, że przepisy w sprawie noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz kar za ich brak są nieprecyzyjne i powinny być już dawno zmienione.

Zapytany o kwestie mandatu za brak maseczki w centrum handlowym Adam Bodnar stwierdził, że osobiście by go przyjął, ponieważ ma świadomość, że przez takie zaniedbanie mógłby narazić na niebezpieczeństwo inne osoby przebywające z nim w sklepie. Przyznał jednocześnie, że gdyby mandat był horrendalnie wysoki – wynosił 10 tys. zł, to nie dyskutowałby z zasadnością tej kary, ale z jej wysokością. 

Rzecznik praw obywatelskich zaznaczył przy tym, że część osób (np. ci, którzy nie wierzą, że pandemia w ogóle istnieje) użyje każdego argumentu, żeby mandatu za brak maseczki nie zapłacić. Oznacza to, że będą gotowe udać się taką z taką sprawą do sądu i wtedy to sąd będzie musiał rozstrzygać czy nałożenie kary było zasadne. W opinii Adama Bodnara takie sytuacje nie miałyby miejsca, gdyby przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek były precyzyjne. – Te przepisy należało już dawno zmienić, a niestety zostało to zaniedbane przez rząd – podsumował rzecznik praw obywatelskich. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Obywatel 04.09.2020

    Człowieku! Odejdź już!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także