06.04.2021/19:19

Adrian Mackiewicz, SII: Pozyskanie inwestora przez Eurocash może być dobrym rozwiązaniem

Pozyskanie nowego inwestora przez Grupę Eurocash może pomóc w przyspieszeniu rozwoju wybranych segmentów biznesu. Jednak w tym wypadku dużo zależy od warunków, na jakich taki inwestor ma zostać pozyskany – mówi Adrian Mackiewicz, doradca inwestycyjny, dyrektor działu analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Ekspert wskazuje, że jednym z najciekawszych aktywów w portfelu dystrybutora, ze znaczym potencjału wzrostu jest supermarket internetowy Frisco.pl.

W zeszłym tygodniu zarząd Grupy Eurocash poinformował o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych strategicznych opcji rozwoju. Co ciekawe, sam proces rozpoczął się już w styczniu, ale wcześniej firma o nim nie informowała. Spółka pozyskała doradcę strategicznego, a następnie rozpoczęła proces identyfikacji i potencjalnego wyboru optymalnych opcji strategicznych. Lista dostępnych opcji „nie wyłącza zbycia aktywów”.

– Ogłaszanie komunikatów o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych jest częstą praktyką spółek giełdowych. Komunikaty te mają charakter ogólny i z reguły nie precyzują zamierzeń spółki. W tym wypadku komunikat jest o tyle ciekawy, że został opóźniony, i jak napisała spółka Eurocash o decyzji publikacji zadecydowały wnioski z analiz i raportów przedstawionych przez doradców – komentuje Adrian Mackiewicz.

Dodaje, że proces restrukturyzacji Grupy Eurocash nie powinien dziwić. – Emitent dokonywał licznych akwizycji na przestrzeni ostatnich lat, a trend raportowanych przez grupę zysków jest negatywny. – Ma to swoje pokłosie w wycenie giełdowej spółki, która od 2016 roku spadła z około 7 mld zł do nieco ponad 2 mld zł obecnie – wskazuje dyrektor działu analiz SII.

Eurocash tłumaczy opóźnienie publikacji tej kluczowej z punktu widzenia akcjonariuszy informacji o decyzji tym, że „(…) upublicznienie informacji o rozpoczęciu procesu przeglądu szeregu możliwych opcji strategicznych mogłoby źle wpłynąć na proces analizy poszczególnych opcji i wybór najwłaściwszej z punktu widzenia spółki. Nie ma też pewności czy potencjalnie rozważane opcje strategicznego rozwoju w rzeczywistości nie wpłynęłyby negatywnie na rozwój i wizerunek spółki. Konsekwentnie informacja o rozpoczęciu procesu bez wstępnej analizy opcji mogłaby wywołać spekulacje wśród interesariuszy spółki i negatywnie wpłynąć na toczące się wówczas projekty”.

– Przegląd opcji strategicznych może trwać co najmniej kilka miesięcy, a można znaleźć przypadki kiedy trwał ponad rok. W wyniku zakończenia opcji strategicznych mogą zostać podjęte konkretne działania, choć może się on również zakończyć brakiem takich działań, np. fiaskiem negocjacji w przypadku poszukiwania inwestora zewnętrznego – mówi Mackiewicz.

I dodaje: – Grupa Eurocash mocno się powiększyła po dokonanych akwizycjach i posiada wiele aktywów. Jednym z ciekawszych jest na pewno Frisco z obszaru e-grocery.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z prognozami PwC to właśnie segment produktów spożywczych rynku e-commerce ma się najdynamiczniej rozwijać w kolejnych latach w Polsce – prognozowana średnioroczna dynamika wzrostu (CAGR) to 57,5 proc. w latach 2019-2020 i 28,7 proc. w latach 2020-2026.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Polak 08.04.2021

    Eurocash to piramida jedyne co należy do grupy to nazwa reszta wynajem. Jak EC padnie to mnóstwo firm to odczuje.

  • Anulka 08.04.2021

    Frisco jednym z ciekawszych aktywów. Hmm... 120 mln obrotów, kilkanaście mln straty. Bez lockdownu byłoby jeszcze gorzej. Panie Adrianie... halo tu Ziemia.
    P.S. Ech ci doradcy inwestycyjni.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także