Adrian Mackiewicz, SII: Pozyskanie inwestora przez Eurocash może być dobrym rozwiązaniem
Pozyskanie nowego inwestora przez Grupę Eurocash może pomóc w przyspieszeniu rozwoju wybranych segmentów biznesu. Jednak w tym wypadku dużo zależy od warunków, na jakich taki inwestor ma zostać pozyskany – mówi Adrian Mackiewicz, doradca inwestycyjny, dyrektor działu analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Ekspert wskazuje, że jednym z najciekawszych aktywów w portfelu dystrybutora, ze znaczym potencjału wzrostu jest supermarket internetowy Frisco.pl.
W zeszłym tygodniu zarząd Grupy Eurocash poinformował o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych strategicznych opcji rozwoju. Co ciekawe, sam proces rozpoczął się już w styczniu, ale wcześniej firma o nim nie informowała. Spółka pozyskała doradcę strategicznego, a następnie rozpoczęła proces identyfikacji i potencjalnego wyboru optymalnych opcji strategicznych. Lista dostępnych opcji „nie wyłącza zbycia aktywów”.
– Ogłaszanie komunikatów o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych jest częstą praktyką spółek giełdowych. Komunikaty te mają charakter ogólny i z reguły nie precyzują zamierzeń spółki. W tym wypadku komunikat jest o tyle ciekawy, że został opóźniony, i jak napisała spółka Eurocash o decyzji publikacji zadecydowały wnioski z analiz i raportów przedstawionych przez doradców – komentuje Adrian Mackiewicz.
Dodaje, że proces restrukturyzacji Grupy Eurocash nie powinien dziwić. – Emitent dokonywał licznych akwizycji na przestrzeni ostatnich lat, a trend raportowanych przez grupę zysków jest negatywny. – Ma to swoje pokłosie w wycenie giełdowej spółki, która od 2016 roku spadła z około 7 mld zł do nieco ponad 2 mld zł obecnie – wskazuje dyrektor działu analiz SII.
Eurocash tłumaczy opóźnienie publikacji tej kluczowej z punktu widzenia akcjonariuszy informacji o decyzji tym, że „(…) upublicznienie informacji o rozpoczęciu procesu przeglądu szeregu możliwych opcji strategicznych mogłoby źle wpłynąć na proces analizy poszczególnych opcji i wybór najwłaściwszej z punktu widzenia spółki. Nie ma też pewności czy potencjalnie rozważane opcje strategicznego rozwoju w rzeczywistości nie wpłynęłyby negatywnie na rozwój i wizerunek spółki. Konsekwentnie informacja o rozpoczęciu procesu bez wstępnej analizy opcji mogłaby wywołać spekulacje wśród interesariuszy spółki i negatywnie wpłynąć na toczące się wówczas projekty”.
– Przegląd opcji strategicznych może trwać co najmniej kilka miesięcy, a można znaleźć przypadki kiedy trwał ponad rok. W wyniku zakończenia opcji strategicznych mogą zostać podjęte konkretne działania, choć może się on również zakończyć brakiem takich działań, np. fiaskiem negocjacji w przypadku poszukiwania inwestora zewnętrznego – mówi Mackiewicz.
I dodaje: – Grupa Eurocash mocno się powiększyła po dokonanych akwizycjach i posiada wiele aktywów. Jednym z ciekawszych jest na pewno Frisco z obszaru e-grocery.
Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z prognozami PwC to właśnie segment produktów spożywczych rynku e-commerce ma się najdynamiczniej rozwijać w kolejnych latach w Polsce – prognozowana średnioroczna dynamika wzrostu (CAGR) to 57,5 proc. w latach 2019-2020 i 28,7 proc. w latach 2020-2026.
2 komentarze
-
08.04.2021
Eurocash to piramida jedyne co należy do grupy to nazwa reszta wynajem. Jak EC padnie to mnóstwo firm to odczuje.
-
08.04.2021
Frisco jednym z ciekawszych aktywów. Hmm... 120 mln obrotów, kilkanaście mln straty. Bez lockdownu byłoby jeszcze gorzej. Panie Adrianie... halo tu Ziemia.
P.S. Ech ci doradcy inwestycyjni.
22