22.05.2020/09:33

Agrounia odpowiada Biedronce: patologia, psujecie rynek! [TYLKO U NAS]

Jak poinformowaliśmy w środę na portalu wiadomoscihandlowe.pl, Biedronka od jesieni zamierza wprowadzić do swoich sklepów wyłącznie polskie ziemniaki i jabłka. Dobra wiadomość dla polskich rolników? Jak się okazuje – niekoniecznie. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii twierdzi, że nowa polityka sieci świadczy o „oligarchicznym” stylu prowadzenia biznesu, a firmy, które będą dostawcami dla Biedronki najpierw dostały dofinansowanie z Ministerstwa Rolnictwa, a teraz - posiadając licencje na nowe odmiany warzyw - zaburzają wolną konkurencję na rynku, wprowadzają patologię i dyskryminują gospodarstwa rolnicze.

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii ocenia, że zmiany, które planuje siec Biedronka to ogromny sukces jego organizacji, jednak połowiczny. Na zmianach zyskają bowiem najbardziej dostawcy, którzy uzyskali licencje na nowe odmiany ziemniaków. A ci byli dotowani przez Ministerstwo Rolnictwa oraz mogą teraz dyktować warunki plantatorom ziemniaków, którzy aby współpracować z siecią, muszą kupować od nich sadzonki po cenach, które narzucają.

- To przede wszystkim sukces tych dostawców. 2 lata temu rozmawiałem z właścicielem jednego z największych dostawców do Biedronki. Wtedy byli w trakcie odradzania starych odmian ziemniaków. Właściciele tych odradzanych odmian ziemniaków dostali dofinansowanie z ministerstwa na pracę nad przywróceniem starych, polskich odmian. Licencje na ten materiał sadzeniakowy mają wybrane podmioty. To styl „oligarchiczny” prowadzenia biznesu, bo kilka podmiotów dyktuje warunki rolnikom, którzy chcieliby te ziemniaki uprawiać - mówi Kołodziejczak portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Agrounia nie ma wątpliwości, że nowa polityka Biedronki odbije się rykoszetem na rolnikach, którzy nie będą mieli szansy sprzedawać swoich produktów bezpośrednio do sieci handlowych. To o tyle ważne, że Biedronka ogłosiła ostatnio, że zacieśnia współpracę z małymi, regionalnymi producentami warzyw i owoców. Jednak Agrounia obawia się, że nowa polityka Biedronki będzie miała odwrotne skutki i przyczyni się do utrwalania patologicznych relacji w biznesie.

- To kiepska informacja dla rolników, bo największe podmioty będą wykorzystywać przewagę rynkową i wyłączność na licencję. Posiadają je wybrane osoby bardzo dobrze dogadujące się z ministerstwem rolnictwa. Wybrany producent ma licencję na rozmnażanie materiału sadzeniakowego, co zaburza konkurencję. Minister nie po raz pierwszy pokazuje, że dużo łatwiej dogaduje się z biznesem niż małymi gospodarstwami.

Biedronka pochwaliła się, że we współpracy z polskimi producentami planuje od jesieni wprowadzić do sprzedaży wyłącznie polskie ziemniaki z wyselekcjonowanych odmian. Podobnie stanie się z ofertą jabłek – poprzez lepsze zarządzanie magazynowaniem owoców w Biedronkach przez cały rok dostępne będą polskie jabłka.

Sieć sprzedaje miliony kilogramów warzyw rocznie, dlatego przedstawiciele Agrounii przyglądają się temu, skąd pochodzą te produkty. Co ważne – w przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy warzywa i owoce sprzedawane jako polskie pochodziły z zagranicznych źródeł. Uwagę na nieprawidłowości w tym zakresie w Biedronce zwracał m.in. UOKiK.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Greg 02.06.2020

  Mika
  Nikt Ci nie każe słuchać, jeśli nie masz ochoty. Dla Twojej wiadomości jest wielu, którzy jednak chcą.

  Alfons
  Jak chłop walczy o swoje to bezczelny i wredny? Ma zamknąć ryj?
  Obudź się gościu... Komuna się skończyła i każdy może walczyć o swoje. Tak samo nauczyciel, górnik, pielęgniarka jak i chłop ze wsi dzięki któremu masz co żreć.

 • ermi 25.05.2020

  Do Jacek Kuracek: pokaz jedno panstwo bialych ludzi, gdzie utrzymaly sie male sklepy lokalnych ludzi, ktore maja w ofercie dokladnie to samo co wielkie sieci. Nie ma takiego. Male sklepy moga wygrac i wygrywaja we Wloszech, we Francji w Wiekiej Brytanii, tylko jesli oferuja cos, czego nie oferuje wielka dystrubucja. To cos nazywa sie JAKOSC. Polacy ogarnici obsesja taniosci nie sa w stanie tego zrozumiec ani klienci, ani handlowcy. Nie masz zadnych szans, jesli chcesz konkurowac tym samym towarem z grosista, z gigantyczna hurtownia, wszechobecna w calym kraju. Zawsze bedziesz drozszy, mniej swiezy, mniej promocyjny, itd. I zadna kroplowka panstwa tego nie zmieni. Ludzie pojda tam gdzie kupia dokladnie to samo, ale taniej, w wiekszym wyborze, szybciej, itd. Trzeba miec lepsza oferte, np/ zywnosci nieprzemyslowej, miesa bez cieczy, ktora zwieksza jego wage do absurdu, miodu od uczciwego pszczelarza, bulek bez polepszaczy, itd. itp. Wtedy klienci beda przychodzic.

 • Alfons 23.05.2020

  Zagraniczne warzywa zle Polskie zle to jakie chcesz. Wydaje mnie sie ze temu panu z agrouni podziekujemy. Beszczelny wredny chłop

 • Maniekkk 23.05.2020

  Co do pracowników czerpiących korzyść z błędu, powinni za to odpowiedzieć. (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

 • kurcek jacek 23.05.2020

  Zniszczone małe polskie sklepy . Handel jest opanowany przez korporacje.Korporacje mają swoje gospodarstwa w Polsce ciężko z tym walczyć jeżeli nie ma dobrej woli ze strony rządu


 • Mika 23.05.2020

  Ta cała Agrounia tylko mąci i nic więcej. Tak źle i tak niedobrze. Zajmijcie się czymś innym lepiej bo nie da się słuchać już tego bełkotu.

 • waldi 22.05.2020

  nie kupuję ww. sieci dla zasady, i nie żałuję. A takie artykuły tylko utwierdzają mnie w słuszności swoich wyborów. Swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi, wolę nabijać sakiewkę konkurencji, która bije "owada" na głowę.

 • niegodziwcy dalej zmierzają ku gorszemu 22.05.2020

  Brakuje słów na temat Biedronki - zarazem jest to tylko jeden przykład wśród całej reszty innych podmiotów oszukujących w naszym kraju i cała reszta całego świata! Pytania i jakiekolwiek zmiany że ktoś to zmieni wśród ludzi są daremne - za dużo niegodziwców sprawuje władze - więc nie masz szans aby było dobrze... Zatem Biedronka i jej wspaniały właściciel Pedro Soares Santos - oraz cała reszta ludzi którzy z nim oszukują i trują nas z innymi - jak nazwać takich ludzi - niegodziwcy którzy kierują się ku dalszej niegodziwości - to za mało... Szkoda że tak jest w naszym kraju i na całym świecie - tak wiele tych którzy nam szkodzą trując i oszukując - nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić - pozostaje jak to wskaże chyba każda osoba dostrzegająca jakie zło panuje - konieczny jest sprawiedliwy i słuszny wyrok przewyższającego nas wszystkich...

 • Rx 22.05.2020

  Monopol biedrony się jeszcze wzmocni....smutne jest to ,ze ci dostawcy ,cwaniaki rozwijają się za pieniądze pochodzące od podatników ,a biedra będzie miała znowu do przodu...

 • D. 22.05.2020

  Sama prawda!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.