22.09.2020/21:12

Akcyza na nowatorskie wyroby tytoniowe może przynieść dodatkowe 1,5 mld zł

Państwo mogłoby bez uszczerbku dla kieszeni Polaków „zarobić" w przyszłym roku, ponad 1,5 mld zł. Wystarczyłoby jedno działanie – podniesienie akcyzy na tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli popularny tytoń do podgrzewania – czytamy w serwisie money.pl.

Nowatorskie wyroby tytoniowe pojawiły się w Polsce w 2017 roku. Od tradycyjnych papierosów różnią się tym, że ich wkład nie podlega procesowi spalania, a podgrzania. W przypadku tradycyjnych papierosów tytoń spalany jest w temperaturze ponad 900 stopni Celsjusza, w przypadku nowatorskich wyrobów jest podgrzewany do około 300 stopni.

Aerozol powstający w wyniku podgrzewania ma prostszy skład w porównaniu z dymem tytoniowym, zawiera znacząco mniej substancji i związków szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych i składa się głównie z wody, nikotyny i gliceryny.

Mimo że powszechnie uważa się, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne, badania przeprowadzone przez American Heart Association zdają się temu przeczyć. Naukowcy odkryli, że palenie tych wyrobów zwiększa ryzyko chorób serca o 40 proc., zawału serca o 60 proc. i udaru mózgu aż o 71 proc.

Do 30 września tego roku na nowatorskie wyroby tytoniowe obowiązywała zerowa stawka akcyzy. Od 1 października płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie zostaną objęte efektywną stawką akcyzy wynoszącą odpowiednio 0,55 zł/ml dla płynów do e-papierosów oraz 305,39 zł/kg w przypadku wyrobów nowatorskich. Pierwotnie nowa stawka miała obowiązywać od 1 lipca, ale ze względu na pandemię zdecydowano o jej przesunięciu do października.
Szymon Parulski z Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi zauważa, że od 1 października akcyza na wyroby nowatorskie będzie aż pięciokrotnie niższa od akcyzy na papierosy tradycyjne. Jak podaje, dziś z każdej paczki tradycyjnych papierosów ponad 9 zł idzie do kasy państwa, podczas gdy z jednej paczki wyrobów nowatorskich za 14 zł do budżetu trafi jedynie 1,80 zł.
„Rynek wyrobów nowatorskich znacznie się powiększył, a ich sprzedaż stanowi już 5 proc., a w przyszłym roku może stanowić nawet 10 proc. całego rynku wyrobów tytoniowych. Wynika to z faktu, że od 20 maja tego roku tradycyjne papierosy, inaczej niż tytoń do podgrzewania, nie mogą zawierać mentolowych aromatów” - mówi Szymon Parulski.

Sceptyczny co do uzyskania 1,5 mld zł wpływów z wyższej akcyzy na nowatorskie wyroby jest Paweł Kaczmarek, doradca w zespole doradztwa podatkowego w Grant Thornton.

Szacunki, zgodnie z którymi podniesienie stawki akcyzy na same tylko tzw. wyroby nowatorskie miałoby już w pierwszym roku obowiązywania podwyżek przynieść budżetowi dodatkowe 1,5 mld zł z podatków, jego zdaniem wydają się być mocno zawyżone.
 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • VikTor 22.09.2020

    Polska byłaby pierwszym krajem na świecie który nie tylko nie promuje mniej szkodliwych alternatyw ale wręcz zniechęca palących do rzucenia papierosów. W Anglii np. tzw. nowatorskie są dotowane przez państwo żeby tylko ludzie przestali palić normalne papierosy. Nie wiem czy u nas szczyt głupoty i pazerności czy lobbing firm które produkują papierosy ale nie mają w ofercie alternatyw.
    Tak czy inaczej kuriozum

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także