27.06.2019/10:39

Akcyza w górę. Producenci wódki chcą zafundować kaca browarom

Rząd planuje podwyżkę akcyzy o 3 proc. od nowego roku. Jednak producenci wódki kuszą go innymi zmianami, które przyniosłyby budżetowi o wiele większe wpływy. Sęk w tym, że te zmiany wymierzone są w najważniejszego konkurenta producentów wódek – przemysł piwny.

Prezes Polskiego Przemysłu Spirytusowego, Witold Włodarczyk, uważa, że przemysł spirytusowy jest w Polsce dyskryminowany. – Piwo jest uprzywilejowane w obszarze podatkowym i reklamowym – skarży się na łamach „Rzeczpospolitej”. Jego zdaniem w każdej reklamie piwa łamana jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i nikt na to nie reaguje.

Spór browarów z producentami mocniejszych alkoholi trwa od dawna. Podczas gdy rynek piwa stale u nas rośnie, wódki cieszą się coraz mniejszą popularnością. Mimo, że spożycie alkoholu w Polsce regularnie rośnie, to jednak beneficjentem tego trendu są producenci lżejszych alkoholi.

Według wyliczeń Nielsena wartość rynku piwa w 2018 roku wzrosła o ponad 7 proc. i wyniosła 16,7 mld zł. W tym samym czasie rynek wódki zaliczył wzrost o 0,9 proc. do wartości 11 mld zł. Tym, co utrzymuje na powierzchni producentów wódek, są małpki. Małe butelki o pojemności do 200 ml z wódkami i nalewkami o różnych smakach są przebojem sprzedaży. W ubiegłym roku ich sprzedaż wzrosła o 10 proc. ratując branżę przed spadkami. Już prawie połowa sprzedawanych wódek to właśnie małpki.

Dlatego producenci wódek domagają się od rządu działań. Chcą, aby wysokość akcyzy była uzależniona od zawartości alkoholu w napoju. Obecnie w ten sposób naliczana jest akcyza na mocniejsze alkohole. W przypadku piwa liczy się zawartość ekstraktu, a nie alkoholu. Według Włodarczyka opodatkowanie 1 g alkoholu w butelce wódki jest 2,7 razy wyższe niż w piwie.

Po podwyżce akcyzy według wyliczeń rządu do budżetu trafić powinno dodatkowe 1,14 mld zł rocznie. Producenci wódki szacują, że zmiany w sposobie naliczania akcyzy na piwo mogą przynieść budżetowi 12 mld zł w ciągu kilku lat.

O polskiej branży alkoholowej więcej można się będzie dowiedzieć 19 września, na Kongresie Alkohole i Napoje. Zapraszamy!

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.