10.10.2020/15:16

Aktualne obostrzenia obowiązujące w handlu w związku z nowym rządowym rozporządzeniem

Od soboty, 10 października br. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nakłada ono obowiązki zarówno na klientów, jak i na właścicieli sklepów i centrów handlowych. Dokument nie zawiera zapisów o "godzinach dla seniorów", o których mówił premier Mateusz Morawiecki. Ten zapis zostanie wprowadzony następnym rozporządzeniem, które ma obowiązywać od 15 października br.

 

Omawiane rozporządzenie obowiązuje od 10 października br. Wprowadzono w nim również "strefy żółte" a terenie całej Polski, z wyjątkiem powiatów, gdzie obowiązują "strefy czerwone".

Klienci muszą nosić rękawiczki lub dezynfekować ręce

W rozporządzeniu określono, że do odwołania osoby przebywające w sklepach są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Taki wymóg obowiązuje: w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. mkw. oraz w placówce handlowej, na stacji benzynowej oraz na targowisku.

Trzeba zapewnić rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk

Do odwołania obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. mkw., placówki handlowe oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

Obowiązkowa jest regularna dezynfekcja stanowisk kasowych

Obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. mkw. oraz placówki handlowe są obowiązane dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw.

Dystans w zakładach pracy

Zakłady pracy są obowiązane zapewnić osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Mają też obowiązek zapewnić odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 metra, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

Ograniczenia w całym kraju

Sobota, 10 października 2020 r. jest pierwszym dniem obowiązywania obostrzeń związanych z osłanianiem ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Według rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Restrykcje te dotyczą również w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się m.in w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.