22.08.2018/10:32

Aldi i Lidl zabierają brytyjskim detalistom kolejny kawałek rynkowego tortu

Sprzedaż w największych brytyjskich sieciach detalicznych rosła w ciągu ostatnich 12 tygodni. Jednak sprzedaż sieci Aldi i Lidl rosła wielokrotnie szybciej i obaj dyskonterzy zwiększyli swoje udziały w rynku – wynika z najnowszych danych Kantar Worldpanel.

W ciągu ostatnich 12 tygodni, od 20 maja do12 sierpnia, sprzedaż Tesco – największego brytyjskiego detalisty – wzrosła o 1,8 proc., głównie dzięki dobrym wynikom kanału convenience. Sieć straciła jednak 0,3 punktu proc. udziałów w rynku, z 27,7 proc. do 27,4 proc. W tym samym okresie Nr. 2 w rankingu największych brytyjskich detalistów, sieć Sainsbury's, straciła 0,2 pp., z 15,7 proc. do 15,5 proc.

Kolejna sieć Asda utraciła 0,2 pp., z 15,4 proc. do 15,2 proc. Morrisons spadł z 10,5 proc. do 10,4 proc.

Jedyną brytyjska siecią, która zdołała w ostatnim kwartale zwiększyć swoje udziały w rynku, była „spółdzielcza” sieć Co-Op, która dzięki zwiększeniu sprzedaży o ok. 7,8 proc. powiększyła swoje udziały o 0,6 punktu procentowego, z 6,0 proc. do 6,6 proc. Co-Op to obecnie szósta pod względem udziałów rynkowych sieć detaliczna na Wyspach.

Wyprzedza ją Aldi, który w ostatnim kwartale zagarnął dodatkowe 0,3 pp. z rynku, zwiększając udział z 7,3 proc. do 7,6 proc.

Siódmy w rankingu Lidl zyskał 0,1 pp., z 5,4 proc. do 5,5 proc. udziałów w całym rynku.

Ostatnia z wielkich sieci Waitrose straciła 0,1 pp., z 5,1 proc. do 5,0 proc.

Ocado, największy na świecie detalista spożywczy online – działający wyłącznie w sieci – utrzymał w ostatnich trzech miesiącach swoje 1,2 proc. udziałów w całości sprzedaży.

Źródło: kantarworldpanel.com

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • aa 23.08.2018

    po co wojna, można przejmować gospodarki innych krajów i wyjdzie na to samo, bez jednego wystrzału, zwłaszcza jak sie ma do dyspozycji takie narzędzia jak komisje europejskie i te inne niemieckie twory, mitteleuropa trwa, popatrzcie na polską gospodarkę, handel, banki, farmację, popatrzcie na "polskich" polityków, a lud dalej śpi!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.