28.09.2020/12:09

Aldi Nord zwiększa zatrudnienie o 5 proc. i inwestuje w rozwój pracowników

Intensywny rozwój sieci, związany m.in. z szybkim wzrostem spółek, wpłynął na wzrost zatrudnienia. W 2019 roku najwięcej osób zatrudnionych w Grupie Aldi Nord było w sprzedaży - 61970 i magazynie – 6251 , 3379 stanowili pracownicy biurowi. 78 proc. umów o pracę oferowanych przez Aldi Nord bazuje na stałych etatach.

Udział kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w Aldi Nord w 2019 roku wyniósł 32 proc., podczas gdy w poprzednim roku było to 28 proc. Kobiety zarządzają niemal połową sklepów. Dla porównania w Polsce udział kobiet wśród pracowników na stanowiskach kierowniczych na dzień 31 grudnia 2019 wynosił 37,2 proc. i wskaźnik ten wzrósł w stosunku do roku poprzedniego (33,7 proc.).

- Aldi w Polsce to dynamicznie rozwijająca się firma, która już dziś zatrudnia prawie 3000 pracowników. W związku z planami rozwoju sukcesywnie będziemy zwiększać zatrudnienie podnosząc jego atrakcyjność na tle konkurencyjnego rynku krajowego. Pracowników przyciągamy przyjazną atmosferą, możliwościami rozwoju i awansu oraz atrakcyjnymi zarobkami - Aldi gwarantuje wzrost zarobków z każdym rokiem zatrudnienia. Wśród benefitów pozapłacowych znajdują się bony żywieniowe czy prywatna opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin, a także ubezpieczenie na życie. Polityka HR stanowi ważną część działań strategicznych firmy Aldi, dlatego systematycznie pracujemy nad poszerzaniem benefitów pozapłacowych - mówi Marcin Karcz, Kierownik Działu HR sieci Aldi w Polsce.

Sieć nieustannie inwestuje w rozwój swoich pracowników, czego jednym z efektów jest powstała w roku 2019 tzw. Akademia Aldi założona, aby zainicjować szereg programów szkoleniowych we wszystkich krajach Grupy Przedsiębiorstw Aldi Nord. Akademia oferuje szereg szkoleń menadżerskich dla kadry zarządzającej takich jak: "Skuteczny Menadżer", "Lider w czasach kryzysu", czy całościowy program rozwojowy realizowany przy pomocy firmy zewnętrznej Think First. Ponadto w ramach Akademii pojawił się także projekt Trenera Wewnętrznego dedykowany Działowi Sprzedaży, w którym na początek postawiono na dwa kluczowe tematy, są to Standardy Obsługi Klienta oraz Świeżość. Odbywają się także szkolenia realizowane przez wewnętrznych ekspertów o konkretnej tematyce, takie jak obsługa programu MS Excel, polityki zakupowe czy obsługa specyficznych dla danych obszarów programów.

Inwestycje w obszar HR od roku 2019 mają na celu ekspansję i wzmocnienie zespołów HR w całej Grupie Przedsiębiorstw Aldi Nord. We wszystkich spółkach regionalnych powołany zostanie Kierownik Regionalnego Działu HR, który będzie działać jako popularyzator przemian w zakresie zasad HR, skupiać się na pracownikach i zapewniać wysokie standardy pracy działów HR.