21.12.2018/10:07

Alfred Bujara zadowolony z uchwały Sądu Najwyższego dot. wyjątku od zakazu handlu w niedziele

- Moim zdaniem "wyrok" Sądu Najwyższego jest słuszny - komentuje Alfred Bujara z "Solidarności" środową uchwałę, w której SN zinterpretował jeden z wyjątków od zakazu handlu w niedziele zapisanych w ustawie regulującej tę kwestię.

- "Przeważająca działalność", o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, to działalność dotycząca handlu łącznie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i taka działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortyment - głosi w uchwała SN.

Jak twierdzi Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności", "intencją ustawodawcy było dopuszczenie do otwarcia sklepu przedsiębiorcy w przypadku gdy spełnia on jeden z dopuszczonych wyjątków, pod warunkiem przeważającej sprzedaży jednego z owych wyjątków". Dlatego niezrozumiały dla Bujary był wyrok Sądu Rejonowego w Giżycku, który uznał, iż należne jest spełnienie wszystkich wyjątków o przeważającej działalności (oskarżonej kobiecie wymierzono 3 tys. złotych grzywny).

Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpoznaje apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Giżycku, zwrócił się z zagadnieniem prawnym do SN. Zapytał, czy "przeważająca działalność" o której mowa w przytoczonym wyjątku od zakazu handlu to taka, której przedmiotem jest "handel łączny" wszystkimi przywołanymi grupami asortymentu, czy może wystarczy, gdy przeważająca działalność dotyczyć będzie tylko jednego rodzaju asortymentu. SN był zdania, że dopuszczalne są oba ze wskazanych przypadków.

- Wystarczająca jest sprzedaż jednego z towarów przewidzianych jako wyjątki. Jednakże przedsiębiorcy muszą pamiętać, że przeważająca działalność to taka, która stanowi większość sprzedaży danego asortymentu - mówi Alfred Bujara. - To znaczy, przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest ta, która posiada największy udział wskaźnika charakteryzującego działalność jednostek, w tym przypadku handlu prasą lub wyrobami tytoniowymi czy biletami komunikacji miejskiej - dodaje.

Szef handlowej Solidarności zauważa, że przedsiębiorcy nie mogą zarazem naruszać ustawy o statystyce publicznej. - Znana nam jest sieć sklepów spożywczo-monopolowych, która wpisała do KRS przeważającą działalność, którą jest sprzedaż tytoniu, a nigdy nie spełniła tego warunku - mówi Bujara, nie wskazując jednak, o jaką sieć chodzi. - Takie przypadki powinny być egzekwowane przez prawo - dodaje.

Czytaj więcej:
Sąd Najwyższy porządkuje zakaz handlu w niedziele

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.