23.03.2020/07:46

Alibaba wprowadzi zakaz sprzedaży polskim firmom maseczek i płynów dezynfekujących

Po interwencji polskich władz, portal Alibaba wstrzyma sprzedaż maseczek ochronnych i środków do dezynfekcji polskim firmom. Ograniczenie dla firm zarejestrowanych w naszym kraju zacznie obowiązywać we wtorek, 24 marca br.

Polska interweniowała w Chinach w sprawie przeciwdziałania spekulacyjnemu handlowi maseczkami ochronnymi i środkami dezynfekcyjnymi – podało polskieradio.pl za chińskimi mediami branżowymi.  

Te doniesienia potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem minister cyfryzacji Marek Zagórski. Powiedział, że polskie władze w kwestii przeciwdziałania spekulacyjnemu handlowi kontaktowały się władzami chińskimi. 
W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych na platformach aukcyjnych. Premier Mateusz Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia, dotyczące: zablokowania aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, zakazu umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów, a także wpisania do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Minister cyfryzacji powiedział, że w związku z tym ograniczeniem, polski rząd zwrócił się też o przeciwdziałanie praktykom wprowadzającym konsumentów w błąd przede wszystkim, ale także praktykom polegającym na zawyżaniu cen, do partnerów, w tym także do władz Chin o to, aby odpowiednie praktyki zastosować na platformach chińskich. 

Marek Zagórskie zaznaczył, że celem ich jest ochrona konsumentów i przeciwdziałanie tym praktykom, które legły u podstaw podjęcia takiej decyzji w stosunku do platform w Polsce.

Od wtorku, 24 marca polscy przedsiębiorcy nie kupią na portalu Alibaba między innymi maseczek i płynów dezynfekujących. Służby prasowe koncernu nie odpowiedziały Polskiemu Radiu na pytania dotyczące szczegółowego asortymentu, którego nie będzie można sprowadzić do Polski.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Faral 24.03.2020

  Socjalizm dzielnie walczy z problemami nie znanymi w innych systemach politycznych.

 • Darek 24.03.2020

  Przecież wystarczyło zrobić odwrotnie - ułatwić te zakupy wówczas duża ilość sprzedających spowoduje niższe ceny.

 • Alina 24.03.2020

  To rząd nie rozdał maseczki wszystkim Polakom jak jest taki mądry....proszę wszystkiego tak pilnować żeby nie zarabiać na Polakach bp prąd podatki i wiele innych zlodziejskke państwo!!!

 • Alibaba 24.03.2020

  Jak ktos chce zarobic na maskach to zlodziej, jak panstwo do np. Alkoholu, paliwa dolicza setki procen to wszystko ok!!!!!!!

 • Michał 24.03.2020

  No i super. Były ale drogie to teraz wogole nie będzie i zdychajcie. Oczywiście do Niemiec czy Francji można sobie wszystko sprowadzić i to w rozsądnych cenach. Czy ktoś widział gdzieś maseczkę na półce w markecie albo w aptece? Oni powinni za to zawisnąć!!!

 • Max 24.03.2020

  Wybory jak najszybciej i odsunięcie wladzy od koryta. Tak uratujemy nasz kraj i obywateli od glodu.

 • Max 24.03.2020

  Rząd nie ma mocy aby ukrócić ten preceder. Panika którą wprowadził na Polskę w zwiazku z koronawirusem go przerosła. Teraz próbuje wyjść z tej sytuacji czystą ręką, ponieważ wybory tuż tuż. Ludzie widzą co się dzieje i mam nadzieje że w końcu nadejdzie pozytywna zmiana tak pozytywna prawdziwa a nie kreowana przez małych ludzi.

 • Zenon 24.03.2020

  I tak dbamy o zdrowie Polaków. Po co im środki dezynfekujące

 • dark 24.03.2020

  No to nawet dla pracowników nie kupimy.

 • Skynet 24.03.2020

  To jakaś totalna głupota !!! Ten rząd nie wie chyba czym ma się zająć. Nigdzie nie można kupić maseczek ani płynu !!!
  To jeszcze wszystko blokują . ŻENADA !!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.