08.03.2021/09:02

Zobacz, jak wyglądają automaty paczkowe AliExpress w Warszawie! [ZDJĘCIA]

Należąca do Grupy Alibaba i współpracująca z AliExpress firma logistyczna Cai Niao uruchomiła w Warszawie pierwsze maszyny do odbioru przesyłek - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. To kolejny gracz na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług Click & Collect, na którym króluje InPost z ok. 11000 paczkomatów.

Niebieskie automaty paczkowe Cai Niao, różnią się od konkurencyjnych maszyn przede wszystkim wielkością, oferują jedynie ok 30 skrytek, to znacznie mniej niż maszyny instalowane przez Inpost czy Pocztę Polską. Przypominają one trochę bankomat lub automat do zakupu biletów.

Uruchomienie pierwszych maszyn do odbioru przesyłek przez Alibabę w Polsce nie jest, czymś zaskakującym. W styczniu 2021 r. Gary Topp, dyrektor operacyjny AliExpress w Europie Środkowo-Wschodniej mówił w wywiadzie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że firma bada możliwości stworzenia własnej sieci automatów paczkowych w Polsce, dzięki czemu  AliExpress mogłoby zaoszczędzić na kosztach tzw. „ostatniej mili”, a tym samym zaoszczędzić na kosztach dostawy. Wtedy jednak, nie chciał podać kiedy dokładnie mogą ruszyć pierwsze maszyny chińskiego giganta w Polsce.

Przypomnijmy, że ambitne plany rozwoju sieci maszyn do odbioru ma kilku operatorów. Rafał Brzoska, prezes firmy Inpost zapowiedział, że teraz jego firma będzie wykonywać 100 nowych instalacji paczkomatów tygodniowo. Łatwo obliczyć, że do końca 2021 roku może mieć już ponad 15500 paczkomatów. Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej poinformował ostatnio, że w 2021 r. operator będzie dysponował dodatkowymi 500 automatami paczkowymi, a w roku 2022 ich liczba wzrośnie do 2000. Rozwój własnej sieci Paczkomatów zapowiedziały także PKN Orlen i Allegro, pierwsza z firm w ciągu dwóch lat chce uruchomić 2000, zaś druga 3000 maszyn. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen zasygnalizował, że długofalowe plany firmy zakładają rozbudowę sieci do około 10 000 automatów do paczek.

Jeśli każda z firm zrealizuje swoje plany, to za dwa lata w Polsce może działać przynajmniej 22 000 automatów. Jednak już teraz można powiedzieć, że za dwa lata będzie ich znacznie więcej. AliExpress nie poprzestanie na uruchomieniu kilku punktów, ale będzie chciał mieć przynajmniej kilka tysięcy maszyn. Nie znamy także długofalowych planów Inpostu, który w 2022 r. nie zawiesi rozwoju na krajowym rynku, ale będzie systematycznie wypełniał białe plamy na mapie Polski. To pozwala sądzić, że rozwój sieci paczkomatów w kolejnych latach co prawda spowolni, ale firma będzie nadal uruchamiać przynajmniej kilkaset paczkomatów rocznie. W dodatku większy nacisk położy na rozwój maszyn do odbioru żywności.

Ciągle nie wiemy także, co zrobi firma SwipBox, która ma kilkaset maszyn i przez ostatnie lata nie rozwija się zbyt mocno. Warto jednak przypomnieć, że w 2019 r. Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska ocenił zapotrzebowanie na automaty do odbioru przesyłek SwipBoksu na minimum 10 000.

Czy na na polskim rynku znajdzie się miejsce na realizację tych wszystkich ambitnych planów? To mało prawdopodobne, bo nawet najwięksi optymiści wśród ekspertów wskazują, że miejsca na rynku jest jeszcze na trochę ponad 20 000 maszyn.

 

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • HK 10.03.2021

  A co z cłem i VATem? Jeśli nie są pobierane, to handel z Chinami przez AliExpress jest nielegalny.

 • jr 08.03.2021

  No i szybciutko Ali zewaluował potencjał na podstawie współpracy z Inpostem i "przekręcił" partnera.

 • yzy 08.03.2021

  Allegro - zatrudniają ludzi w Polsce, płacą zdaje się jakieś podatki i przynajmniej niewielka część firmy należy do polskich inwestorów, OFE itp.
  Inpost - to samo, co prawda warunki zatrudnienia nie są rewelacyjne, ale trochę ludzi pracę ma
  Amazon - podatków nie płacą pewnie, ale zatrudniają 20 tys. ludzi, firmy budowlane mają zlecenia itp.
  A AliExpress jaki ma wkład w rozwój polskiej gospodarki?

 • MaoVarhTehSheeTy 07.03.2021

  Sukcesu nie wróżę. Od maja dowalą cło i VAT i temat AliExpress powoli wymrze śmiercią naturalną. Bez żalu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także