28.03.2020/16:04

Alkohol do dezynfekcji nadal bez akcyzy

Minister Finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie przedłużające do 3 kwietnia zwolnienie z płacenia akcyzy od alkoholu używanego do produkcji wyrobów biobójczych na rzecz państwa.

Rozporządzenie zostało opublikowane w piątek wieczorem, a w życie weszło od soboty. Oznacza to, że jeszcze przynajmniej przez tydzień producenci wyrobów do dezynfekcji na bazie alkoholu będą zwolnieni z płacenia akcyzy.

Zgodnie z rozporządzeniem zwolnienie dotyczy tylko produktów, które są przeznaczone na potrzeby rezerw rządowych, a nie na rynek.

Aby akcyza nie była pobierana spełnionych musi zostać kilka warunków. To m.in. obecność funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej przy wykonywaniu czynności użycia alkoholu etylowego do produkcji produktów biobójczych, ich konfekcjonowania i wydania z magazynu producenta, podmiotu konfekcjonującego lub Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Ponadto produkt musi być wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych, nie później niż w dniu jego dostarczenia do Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Co istotne, producenci zwracają uwagę, że mają poważne problemy z kupieniem alkoholu etylowego za granicą. To efekt tego, że poszczególni dostawcy bronią swoich rezerw i wstrzymali dostawy. Pojawiły się postulaty zabezpieczenia przez rząd dostępu do etanolu oraz zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego nieskażonego, który można wykorzystać w produkcji odkażaczy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.