09.12.2019/15:34

Allegro.pl pod lupą UOKiK. Urząd antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko operatorowi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Allegro. UOKiK podejrzewa, że serwis wykorzystuje pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów.

Urząd nie powiadomił jeszcze o szczegółach, ale serwis wiadomoscihandlowe.pl dowiedział się, że sprawa łączy się z postępowaniem z 2017 roku. Odbyło się wtedy przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro w ramach postępowania wyjaśniającego.

„Do UOKiK wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę zmiany w sposobie funkcjonowania platformy allegro.pl. Zmiany te miały powodować, że produkty sprzedawane na platformie przez oficjalny sklep Allegro miały być identyfikowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne.”

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówił w lipcu 2017 roku prezes UOKiK Marek Niechciał.

Prezes UOKiK dodał wtedy, że faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Sprawa Grupy Allegro była wtedy na wczesnym etapie. UOKiK prowadził dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.