14.09.2020/08:08

Allegro wchodzi na giełdę i chce pozyskać z emisji 1 mld zł. Wycena spółki może być wyższa od Jeronimo Martins

Allegro ogłosiło w poniedziałek zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej swoich akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i detalicznych. Zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie akcji zwykłych grupy do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Według "Financial Times", w konsekwencji IPO wycena Allegro może sięgnąć aż 10-12 mld euro, co uczyniłoby spółkę największym podmiotem na GPW, większym od aktualnego lidera czyli CD Projekt. Dla porównania, kapitalizacja notowanego na lizbońskim Euronext właściciela sieci Biedronka, czyli Jeronimo Martins, to aktualnie około 8,9 mld euro. Przy czym Grupa JM w minionym roku wygenerowała 18,64 mld euro przychodów, a Allegro 2,39 mld zł.

Grupa Allegro, której właścicielami są fundusze Permira, Cinven i Mid Europa Partners, oczekuje, że oferta bejmie emisję nowych akcji ze spodziewanymi wpływami brutto dla grupy w kwocie około 1 mld zł, oraz sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy, w tym fundusze private equity oraz część dyrektorów i członków kierownictwa grupy. Allegro zapowiada, iż zamierza przeznaczyć wpływy netto z emisji nowych akcji, wraz z kredytami w ramach nowej linii kredytowej, na spłatę istniejącego zadłużenia w celu poprawy swojej dźwigni netto.

- Grupa i akcjonariusze sprzedający zamierzają przydzielić inwestorom detalicznym około 5 proc. ostatecznej łącznej liczby oferowanych akcji. Ponadto wszyscy pracownicy, którzy będą zatrudnieni przez Grupę Allegro w dniu wejścia na giełdę i którzy nie posiadają akcji objętych w ramach historycznych uzgodnień inwestycyjnych, mają otrzymać jednorazową premię w formie akcji o wartości 10 tys. zł na pracownika, do której uprawnienia nabędą po 360 dniach od daty wejścia na giełdę - czytamy w komunikacie platformy. Dowiadujemy się z niego również, że Allegro zawarło promesę z kredytodawcami na nowy pięcioletni zabezpieczony kredyt niepodporządkowany o wartości 5,5 mld zł i wielowalutowy kredyt odnawialny w kwocie (równowartości) 500 mln zł, na zrefinansowanie całości zadłużenia grupy wynikającego z istniejącego kredytu.

Grupa poinformowała też o zatrudnieniu Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International plc, jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu; Barclays Bank PLC, BofA Securities Europe SA i Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. jako współprowadzących księgę popytu, oraz Santander Bank Polska S.A i BM PKO BP jako współprowadzących księgę popytu i współoferujących w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych; oraz Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank AG, Pekao Investment Banking S.A. i Raiffeisen Centrobank AG, jako współzarządzających, w przypadku realizacji oferty publicznej.

Według stanu na dzień 30 czerwca 2020 r. Allegro.pl dysponuje bazą użytkowników obejmującą około 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm, dzięki czemu zawierane są na platformie średnio 32 mln transakcji miesięcznie (w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r.).

Ta baza użytkowników wygenerowała sprzedaż (GMV) o wartości 22,8 mld zł (5,7 mld USD) w roku zakończonym 31 grudnia 2019 r. oraz 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r., czyniąc Grupę największym detalistą na rynku e-commerce w Polsce. Wygenerowana przez Allegro wartość GMV wzrosła o 25,4 proc. w 2019 r. w porównaniu do tempa wzrostu wynoszącego ok. 16 proc. w pozostałej części segmentu e-commerce w Polsce, podała spółka.

W poniedziałkowym komunikacie Allegro potwierdzającym zamiar wejścia spółki na GPW prezes firmy Francois Nuyts chwali się dotychczasowym dynamicznym wzrostem platformy. - Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces,przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego startupu w gracza europejskiego formatu na rynku e-commerce. Dysponując bazą 12,3 mln aktywnych kupujących i 117 tys. sprzedających, jesteśmy liderem transformacji cyfrowej, jaka dokonuje się w polskiej gospodarce, podnoszącym codzienny standard życia milionów Polaków i tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw - komentuje Nuyts.

I dodaje: - Allegro może się poszczycić wyjątkowym wzrostem, rentownością i przepływami pieniężnymi, które generujemy od dłuższego czasu przy dużej skali działalności. W ostatnich trzech latach, dzięki naszym strategicznym inicjatywom oraz inwestycjom, obserwowaliśmy przyspieszenie wzrostu. W 2019 r. roczna wartość sprzedanych produktów (GMV) i przychody netto wzrosły odpowiednio o około 25 proc. i ponad 30 proc., zaś w pierwszej połowie 2020 r. oba te wskaźniki wzrosły o ponad 50 proc. Podobną tendencję zanotowaliśmy pod względem skorygowanego wyniku EBITDA, który wzrósł o 20 proc. w 2019 r. oraz o 28 proc. w pierwszej połowie 2020 r., przy marżach przekraczających 45 proc. Według Nuytsa "dzisiejszy dzień wyznacza nowy etap w rozwoju Allegro".

Allegro ma złożyć prospekt emisyjny w Luksemburskim Urzędzie Nadzoru Finansowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także