19.10.2016/09:20

Alma nie spłaciła kredytów od PKO BP. Zarząd kwestionuje legalność ruchu banku

Spółka Alma Market poinformowała, iż nie spłaciła kredytów zawartych w banku PKO BP we wskazanym przez bank terminie siedmiu dni od dnia otrzymania pisma, w którym PKO BP wypowiadało firmie trzy umowy kredytowe, opiewające na łączną kwotę ok. 60 mln zł.

Pisma, o których mowa, spółka Alma Market otrzymała 11 października. Wypowiedzenie dotyczyło dwóch kredytów inwestycyjnych oraz jednego kredytu wielocelowego, udzielonego w formie limitu kredytowego. Powodem wypowiedzenia kredytów przez PKO BP było zagrożenie upadłością Almy.

Zarząd Almy kwestionuje jednak skuteczność wypowiedzenia umów kredytowych przez PKO BP. Zdaniem władz spółki, bank naruszył postanowienia umów kredytowych oraz ustawę Prawo Bankowe. Spór dotyczy tego, czy PKO BP mogło podjąć decyzję o wypowiedzeniu kredytów w momencie, gdy w sądzie był już złożony przez Almę wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego (15 września). Bank twierdzi, że tak, gdyż nie wyklucza wzięcia udziału w procesie sanacyjnym Almy.

Przypomnijmy, 21 września jeden z wierzycieli Almy, Zbigniew Jurasz, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Z kolei 14 października wniosek o upadłość złożył sam zarząd Almy. Władze spółki we wniosku wskazały jednak, że podtrzymują w całości i popierają wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjno-sanacyjnego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.