15.01.2021/17:59

Amazon i Alibaba, a potem... długo, długo nikt

Pandemia COVID-19 wyraźnie sprzyja branży e-commerce. Platformy Amazon i Alibaba zdecydowanie wyprzedziły konkurencję. W trzecim kwartale roku odpowiadały one łącznie za około połowę całkowitej wartości 25 największych światowych detalistów, wyliczanej na podstawie ich aktualnego kursu giełdowego. 

Keshav Kumar Jha, analityk w firmie Global Data, podaje, że Amazon odnotował 47 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży detalicznej online w drugim kwartale w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Dla platformy Alibaba szczególnie korzystny był kwartał pierwszy, w którym odnotowała ona 33 proc. wzrost przychodów z handlu elektronicznego w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

Innym głównym graczom w branży handlu elektronicznego nie wiodło się tak dobrze. – Platformy takie jak JD.com, Pinduoduo i eBay, zaliczyły spadki w ich MCap (wartości wyliczanej na podstawie aktualnego kursu giełdowego - red.) w trzecim kwartale, głównie z powodu niższych niż oczekiwano przychodów z handlu elektronicznego i księgowania zysków przez inwestorów w drugiej części kwartału – podkreśla analityk. Trzeci kwartał był również trudny dla sprzedawców aptecznych z siedzibą w USA, takich jak CVS Health i Walgreens Boots Alliance.

Inaczej rzecz się miała z firmami działającymi w branży remontowo-budowlanej. Home Depot i Lowe’s, kontynuowały inwestycje w budowanie swoich możliwości cyfrowych, w tym wzmacnianie handlu elektronicznego i oferty online. Dzięki temu poprawiły swoje wyniki, więc i inwestorzy podtrzymali zainteresowanie ich akcjami.

W III kw. roku do grona 25 największych sprzedawców detalicznych, których wartość wyliczana jest na podstawie aktualnego kursu giełdowego trafił też Best Buy – działające wielokanałowo przedsiębiorstwo z branży elektroniki użytkowej. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także