20.09.2018/13:42

Amazon pod lupą Europejskiej Komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager!

Europejska Komisja ds. Konkurencji pod przewodnictwem Margrethe Vestager zaczęła przesłuchiwać sprzedawców korzystających z platformy Amazona w kwestii wykorzystywania przez koncern danych gromadzonych przez użytkowników. Za złamanie przepisów unijnych Komisja może nałożyć na firmę karę w wysokości do 10 proc. jej globalnych rocznych przychodów. Vestager niedawno nałożyła na firmę Google grzywnę w wysokości 4,3 mld euro.

Margrethe Vestager przyznała w środę, że rozpoczęła przesłuchania detalistów korzystających z platformy Amazona. Komisarz chce ustalić, czy koncern nie wykorzystuje danych gromadzonych przez swoich użytkowników do oferowania produktów konkurencyjnych wobec oferty tych samych podmiotów. Amazon mógłby, przykładowo, wyszukiwać świetnie sprzedające się produkty z ich oferty, a następnie kopiować je i sprzedawać taniej. Można by to traktować jako czyn nieuczciwej konkurencji.

– Prowadzimy czynności na bardzo wczesnym etapie i oficjalnie jeszcze nie wszczęliśmy postępowania. Chcemy najpierw dokładnie przyjrzeć się sprawie – powiedziała Vestager podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Europejska Komisja ds. Konkurencji dysponuje potężnymi narzędziami finansowymi. W przypadku stwierdzenia poważnego naruszenia europejskich przepisów o uczciwej konkurencji, Komisja może nałożyć grzywnę w wysokości do 10 proc. rocznych globalnych przychodów firmy.

Komisarz Vestager bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków. 18 lipca br. nałożyła na firmę Google rekordową karę finansową w wysokości 4,3 mld euro, za stosowanie praktyk monopolistycznych związanych z przeglądarką Chrome oraz systemem Android. Rozpoczęła także dogłębne badanie kwestii zakupu przez firmę Apple aplikacji do rozpoznawania muzyki Shazam.

Margrethe Vestager jest Dunką, od 2014 r. piastuje stanowisko Europejskiego Komisarza ds. Konkurencji. Bywa nazywana „najpotężniejszym mieczem na monopolistów bogatego świata” (The Economist).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.