24.09.2020/11:10

Amazon Polska dokonał przeglądu wynagrodzeń. Pracownicy są „oburzeni” jego wynikami [AKTUALIZACJA]

W Amazonie co roku w trzecim kwartale dokonywany jest tzw. przegląd wynagrodzeń. Zwykle rezultatem tej procedury są podwyżki wynagrodzeń. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, tegoroczny przegląd został zakończony i dziś ogłoszono jego wynik. Jest w opinii związków zawodowych „rozczarowujący” i „oburzający”.

W ramach corocznego przeglądu firma dokonuje porównania oferowanych przez siebie wynagrodzeń pracowników na stanowiskach magazynier, pakowacz czy operator wózka widłowego ze stawkami obowiązującymi na rynku – w tym w największych firmach logistycznych, detalicznych i produkcyjnych. Na tej podstawie podejmuje decyzje o nowej siatce wynagrodzeń, która obowiązywać będzie do następnego przeglądu.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, tegoroczny przegląd został właśnie zakończony i dzisiaj załoga została poinformowana o jego wynikach. Oczekiwania pracowników były wysokie – związki zawodowe domagały się podwyżki stawek godzinowych o 4 zł brutto, czyli o tyle, ile wynosił okresowo przyznawany bonus „pandemiczny”. Pracodawca nie spełnił tych oczekiwań.

W piśmie skierowanym do pracowników Amazon poinformował, że podniesie stawki, ale tylko tym pracownikom, którzy legitymują się co najmniej 2-letnim stażem pracy w firmie. Pracownicy szeregowi (T1), otrzymają podwyżkę do kwoty 22 zł brutto za godzinę (dotychczas zarabiali 21 zł). Tak zwani liderzy (T3) otrzymają 27 zł brutto, dotychczas zarabiali 26 zł brutto.

Pracownicy z krótszym stażem nie dostaną żadnych podwyżek.

„Nie znaleźliśmy różnic w wynagrodzeniach wśród innych porównywalnych stanowisko dla T1/T3 o stażu pracy do 24 miesięcy, co oznacza, że płaca dla tych stanowisk pozostaje konkurencyjna. W rezultacie stawki godzinowe dla tych z Was, którzy są w Amazon krócej niż 2 lata, pozostają takie same.” – informuje firma w piśmie do pracowników i dodaje: „Warto pamiętać, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zdecydowana większość z Was osiągnie kolejny, wyższy staż pracy, co spowoduje wzrost wynagrodzenia.”

Decyzja firmy wywołała wśród pracowników „rozczarowanie i oburzenie”. Przyznane podwyżki są nie tylko znacznie niższe od ich oczekiwań, ale ponadto – jak wyjaśnia portalowi wiadomoscihandlowe.pl przedstawicielka ZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon, Agnieszka Mróz – w praktyce w ogóle nie obejmą zdecydowanej większości załogi.

– W polskim Amazonie tylko niewielka część pracowników, z najstarszych centrów logistycznych, legitymuje się dwuletnim stażem pracy. W obiektach funkcjonujących od kilku czy kilkunastu miesięcy – jak centrum w Pawlikowicach czy w Łodzi – siłą rzeczy w ogóle nie ma takich osób – wyjaśnia.

– Jesteśmy oburzeni. Z jednej strony, szybko rosną koszty życia, ceny żywności, prądu, utrzymania mieszkań. Rosną też płace minimalne – kolejna podwyżka nastąpi od stycznia 2021 r. – tymczasem pracodawca poinformował nas, że przez najbliższy rok zdecydowana większość z nas nie dostanie żadnej podwyżki. Nasze płace zaczną się zbliżać do minimalnych. Z drugiej strony Amazon w skali globalnej zarobił grube miliardy na pandemii, bo ludzie coraz częściej przenoszą zakupy do sieci. Te gigantyczne zyski to efekt m.in. naszej ciężkiej pracy, poświęceń, ryzyka zdrowotnego. Firma sama to przyznała, oferując kilkumiesięczny „bonus pandemiczny”, który jednak przestała już wypłacać, chociaż restrykcje sanitarne wciąż w Polsce obowiązują. Oczekiwaliśmy, że te bonusy zostaną przynajmniej częściowo przełożone na regularne podwyżki. W praktyce większość nie dostała nic – przekonuje Agnieszka Mróz i zapowiada, że organizacje związkowe będą rozważać podjęcie protestów.

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez działaczkę, ścieżka kariery w Amazonie nie jest łatwa. Początkowo pracownicy zatrudniani są za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – na dwutygodniowe lub miesięczne kontrakty. Dopiero po 9 miesiącach następuje tzw. „konwersja” – sprawdzonych pracowników zatrudnia bezpośrednio Amazon, ale… na okres próbny. Dopiero po roku przeciętny pracownik ma szansę na pierwszą regularną umowę o pracę, jednak nadal jest to umowa na czas określony – na jeden rok.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

  • Ryszard Nieprawy 26.09.2020

    Albo jest słabe wynagrodzenie - zwalniajcie się i idźcie do lepszej pracy. Albo jest dobre, pasujące do kwalifikacji - przestańcie kwękać.

    Tertium non datur.

  • Bajabongo 26.09.2020

    Albo jest słabe wynagrodzenie - zwalniajcie się i idźcie do lepszej pracy. Albo jest dobre, pasujące do kwalifikacji - przestańcie kwękać.

    Tertium non datur.

  • Bajabongo 26.09.2020

    Albo jest słabe wynagrodzenie - zwalniajcie się i idźcie do lepszej pracy. Albo jest dobre, pasujące do kwalifikacji - przestańcie kwękać.

    Tertium non datur.

  • jons 26.09.2020

    wszystkim nam jest ciężko. Prezes

  • paula 25.09.2020

    Mieszkam kolo Hamburga i z tego co mi wiadomo ludzie pracuja za 13-15 euro na godzine nie ma zadnych norm w dodatku dostali premie za to ze pracuja jak jest pandemia jest mi strasznie zal tych ludzi bo to jest czysty wyzysk na ludziach

  • Mimi 25.09.2020

    Zapomnieliście dodać o wzroście norm o ok 10%

  • Nick 25.09.2020

    Jedyne co się w tej firmie rozwija to papier toaletowy i no może pupilki...

  • 1 25.09.2020

    Czego wy się ludzie spodziewacie to jest korporacja i nikt tego głośno nie powie ale każdy wie jak to wygląda "nie podoba się to się zwolnij"

  • AnnA 24.09.2020

    Obnoszenie się z dodatkami typu transport, obiad za zł itp jest po prostu ... prześmiewczy. Konkurencja już dawno przebija te wszystkie amazońskie "pączki w maśle" również pod względem płacowym. Widac, że mają pracowników i ogólnie potencjalnie zainteresowanych pracą za osoby totalnie niezorientowane sytuacja na rynku pracy. To że krowa głośno ryczy nie znaczy, że daje dużo mleka.

  • T. 24.09.2020

    Więcej kupować w Amazon, więcej.

  • Ewi 24.09.2020

    Amazon jest zwyklym obozem pracy wyzysk i jeszcze raz wyzysk banda oszustow i naciagaczy za 1zl obiadek a normy totalna porazka traktuja ludzi jak roboty

  • Hm 23.09.2020

    Ja dostaje wiecej

  • Zła na świat 23.09.2020

    Taki podział robią a to nowy pracownik zapieprza na to żeby nie pracować pod agencją i goni normy nawet ponad. Wiedzę musi mieć jak każdy człowiek bez różnicy czy robi tam 4mce czy 2 lata godne pożałowania

  • Aneta 23.09.2020

    Pierwsza Konwersje można przejść po 3 miesiącach. Ale liczba miejsc jest bardzo okrojona.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także