28.11.2019/13:59

Amazon próbował tuszować wypadki przy pracy?

Liczba obrażeń, których doznają pracownicy w amerykańskich centrach Amazona, dwukrotnie przekracza krajową średnią w branży logistycznej. Jednak są miejsca, gdzie bywa jeszcze gorzej: w magazynie Amazona w Eastvale w ubiegłym roku odnotowano 422 wypadki - to aż czterokrotnie więcej, niż wynosi średnia – czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Według reportażu "The Atlantic" do 2015 roku Amazon miał prowadzić politykę tuszowania i zaniżania liczby wypadków przy pracy - a przynajmniej tak twierdzi były pracownik w Amazonie odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy. Jego zdaniem liczba wypadków jest stanowczo zbyt wysoka, ale bezpieczeństwa nie da się poprawić. Dlaczego? Bo za dużą liczbę obrażeń odpowiadają wyśrubowane normy i tempo pracy - a te są w Amazonie nienaruszalne - podaje serwis wyborcza.pl.

Przedstawiciele polskiego oddziału Amazona tak komentują sprawę: - Podczas gdy wiele firm zaniża liczbę incydentów związanych z bezpieczeństwem, aby utrzymać niskie wskaźniki, Amazon robi coś przeciwnego – rejestrujemy absolutnie wszystkie incydenty, bez względu na to, czy są one duże czy małe. Jesteśmy pewni, że nasze miejsce pracy jest bezpieczne, dlatego otworzyliśmy Centra dla zwiedzających – aby każdy mógł zobaczyć na własne oczy, jakie warunki pracy zapewniamy w Amazon.

W reportażu, na który powołuje się wyborcza.pl, wypowiadają się pracownicy Amazona, których zdaniem zasady BHP trzeba łamać, żeby sprostać normom i nie stracić pracy. I tak ciężkie przedmioty, które powinno podnosić się w dwie osoby, podnosi się samodzielnie, a po produkty umieszczone na najwyższych półkach skacze, zamiast wejść po nie po drabinie. Mniej bezpiecznie, ale szybciej.

Oficjalne stanowisko Amazon Polska w tej sprawie brzmi następująco: - Amazon to dobre i bezpieczne miejsce pracy. Twierdzenie, że jest inaczej to umyślne wprowadzanie w błąd. Każdy kto chce zobaczyć jak naprawdę jest w Amazon, może to zrobić osobiście odwiedzając jedno z wybranych Centrów Logistyki E-Commerce.

Więcej w serwisie wyborcza.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.