19.06.2018/15:29

Amazon sprzedaje policji usługę rozpoznawania twarzy. Akcjonariusze protestują

Blisko 20 grup akcjonariuszy Amazona naciska na firmę, by zaprzestała sprzedawania usługi automatycznego rozpoznawania twarzy Amazon Rekognition amerykańskim organom ścigania. Protestujący obawiają się, że może to doprowadzić do masowej inwigilacji obywatel – relacjonuje serwis CNN.

W liście do prezesa firmy Jeffa Bezosa, przesłanym w ostatni piątek wieczorem, grupy akcjonariuszy – wśród których jest wiele osób nawołujących do inwestowania w sposób społecznie odpowiedzialny – wyraziło swoje zaniepokojenie faktem, że wykorzystanie technologii face-recognition przez agendy rządowe stanowi zagrożenie dla prywatności obywateli – czytamy w serwisie CNN.

Technologia Amazon Rekognition została wdrożona w 2016 r. Potrafi rozpoznawać obiekty i twarze na zdjęciach i obrazach wideo. Klienci korzystający z serwisu – wśród których są organy przestrzegania prawa z Orlando, Florydy czy Oregonu – mogą załadować bazy danych rozpoznanych twarzy, by automatycznie identyfikować osoby.

Grupy akcjonariuszy Amazona, zrzeszone w różnych organizacjach na rzecz społecznie odpowiedzialnego inwestowania, wskazują na ryzyko masowej inwigilacji obywateli. Ostrzegają, że technologia może prowadzić do potencjalnego naruszenia praw człowieka i praw obywatelskich. Może być wykorzystana po to by bez dostatecznego uzasadnienia namierzać i śledzić ludzi, na przykład mniejszości etniczne, imigrantów czy członków organizacji społecznych – relacjonuje CNN.

W odpowiedzi główny szef Amazon Web Services ds. sztucznej inteligencji Matt Wood przekonywał, że zgodnie z polityką firmy zakazane jest korzystanie z serwisu do działań nielegalnych, naruszających prawa innych osób i mogących wywołać szkodę.

Jednak prawnicy zwracają uwagę, że dokładność technologii Rekognition, choć wciąż rośnie, daleka jest od doskonałości, co w przypadku policji może skutkować nieuzasadnionymi zatrzymaniami, aresztowaniami czy wszczynaniem dochodzeń wobec osób omyłkowo zidentyfikowanych.

Źródło: cnn.com

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.