02.11.2020/16:26

Ambra ogłosi dobre wyniki. Koniec roku jest jednak dużą niewiadomą

Według analityków Millennium DM wyniki w I kw. roku obrotowego 2020/21 wygenerowane przez Grupę Ambra powinny być bardzo dobre. Spółka już wcześniej sugerowała, że odłożony popyt z okresu marzec-maj wywołał silne wzrosty popytu w czerwcu. Ten impuls trwał w miesiącach letnich, choć częściowo zapewne wygasając. Spółka poda wyniki za I kw. 2019/20 w dniu 12 listopada.

Analitycy zakładają, że sprzedaż w polskiej części biznesu Grupy Ambra urosła o 8 proc. natomiast w Czechach i na Słowacji o 20 proc., a w Rumunii o 15 proc., co daje skonsolidowaną dynamikę sprzedaży na poziomie 9,9 proc. r/r.

Eksperci oczekują, że procentowa marża brutto po kosztach marketingu i dystrybucji była na poziomie sprzed roku (32,9 proc.). Ich zdaniem spadek marży ze sprzedaży powinien zostać skompensowany redukcją wydatków na marketing.

Analitycy Millennium DM oczekują wzrostu kosztów SG&A o 9 proc. r/r, czyli o tyle ile wynosiły wzrosty tych kosztów przed pandemią. EBIT w I kw. szacują na 9,6 mln zł w porównaniu z 8,4 mln zł rok wcześniej. Koszty odsetkowe powinny wynieść ok. 0,5 mln zł, a zyski mniejszości 2,2 mln zł, w związku z czym zysk netto dla akcjonariuszy Ambry szacują na 5,2 mln zł vs 3,7 mln zł rok wcześniej.

Jak wskazują eksperci końcówka roku jest zdecydowanie kluczowa dla wyników spółki. Bieżący kwartał generuje ok. 100 proc. całorocznych zysków. Wraz z rozwojem pandemii rosną ryzyka operacyjne (ryzyko Covid-19 wśród pracowników) jak i popytowe (zamknięte restauracje, mniejsza odwiedzalność sklepów). Najważniejsza dla spółki jest sytuacja popytowa w grudniu. Ponieważ sytuacja pandemiczna jest bardzo dynamiczna trudno wyrokować co się wtedy będzie działo, jednak trudno liczyć na powrót do normalności. Wręcz przeciwnie, analitycy widzą większe ryzyko na pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także